Bytová sazba: Jak ušetřit na elektřině pro společné prostory domu

1 min. čtení
Pokud jste členem SVJ nebo bytového družstva, možná jste už slyšeli o tzv. bytové sazbě. Jde o distribuční tarif elektřiny, který pomáhá snižovat náklady na provoz společných částí domu – třeba na osvětlení chodeb, provoz výtahu, kolárny nebo sušárny.

Kdo má nárok na bytovou sazbu?  

Bytovou sazbu mohou využívat pouze společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytová družstva. Je tedy určená právnickým osobám, které spravují bytové domy. Elektřina s touto sazbou se musí využívat výhradně pro provoz společných částí domu.  Nejde ji uplatnit pro podnikatelské účely, klubovny nebo sportovní spolky.  


Jak bytová sazba funguje?  

Díky bytové sazbě můžete získat výhodnější cenu za distribuci elektřiny. Nejčastěji se přechází z tarifu C01d na D01d, což přináší úsporu na poplatcích za distribuci. Sazbu je možné nastavit pro distribuční tarify D01d, D02d, D27d a D57d.   U posledních dvou jmenovaných je ale potřeba splnit speciální podmínky, například dvojí měření.  


Jak o bytovou sazbu zažádat?  

O změnu tarifu můžete požádat kdykoliv, a to jednoduchým způsobem:  


  1. Napište nám o formulář na businessline@eon.cz.
  2. Vyplňte ho prosím a pošlete nám ho zpět na stejnou adresu. 
  3. Zbytek už vyřídíme my a po kontrole údajů zajistíme změnu tarifu.  

Pokud přepisujete odběrné místo, můžete o bytovou sazbu požádat rovnou při přepisu. Stačí k tomu doložit potřebné dokumenty.  


Vyplatí se změna na bytovou sazbu?  

Ano. Když elektřinu využíváte pro společné prostory domu, může vám tato sazba přinést nižší náklady na distribuci. Každá úspora se počítá a v případě bytových domů to platí dvojnásobně.  


Máte zájem o změnu? Ozvěte se nám. Provedeme vás celým procesem.

Související články

Nové legislativní změny pro ukládání elektřiny dle Lex OZE III
Novela energetického zákona známá jako Lex OZE III. poprvé zavádí ucelená pravidla pro ukládání elektřiny v ČR a umožní provoz bateriových úložišť za jasně daných podmínek. Změny účinné od 1. 8. 2025 zvyšují výkonový limit pro licenci na výrobu elektřiny na 100 kW, povolují samostatné připojování baterií k síti a přinášejí provozovatelům úložišť i určité úlevy na poplatcích.
Víc najdete zde
Mýty o sdílení elektřiny
Zmapovali jsme pro vás, co si lidé o sdílení často myslí, ale není to pravda.  Sdílení elektřiny je novinka, která hýbe světem energetiky. Proto už teď čelí řadě mýtů, které vás můžou odradit – a přitom na nich často není ani kousek pravdy. Podle našeho průzkumu zná pojem sdílení elektřiny víc než 60 % lidí. A stovky firem dnes sdílení aktivně využívají.  
Víc najdete zde