Státní pomoc s náklady na energie

Připravili jsme pro vás přehledné informace o tom, jak stát pomáhá odběratelům s náklady na energie.

Výši svého příspěvku z úsporného tarifu najdete už teď v zákaznickém portále Energie24.

Zastropování cen elektřiny a plynu
pro domácnosti

Vláda vydala nařízení č. 298/2022 Sb., ve kterém na období od 1. 1. do 31. 12. 2023 stanovuje maximální ceny za dodávku elektřiny a plynu, kterými se dodavatelé musí řídit. Výši cenového stropu ve vašich vyúčtováních sami zohledníme. Pokud by cena sjednaná ve smlouvě přesáhla stanovenou hranici, budeme vám účtovat vládou stanovené maximum. 

Maximální ceny za dodávku od 1. 1. 2023

Elektřina: 6 050 Kč / MWh
Plyn: 3 025 Kč/ MWh
Stálý měsíční plat pro elektřinu i plyn: 157 Kč 
Tyto ceny jsou včetně DPH, ale bez poplatků za distribuci. Uvedená cena u elektřiny platí na odběr ve vysokém i nízkém tarifu.

Tyto maximální ceny se vztahují na veškeré odebrané množství elektřiny v odběrných místech, která jsou připojená na hladině nízkého napětí. U plynu je podmínkou roční spotřeba do 630 MWh.

Jaký dopad bude mít cenový strop na vaše ceny

Pokud je vaše cena za dodávku energií nebo stálý měsíční plat nižší než zastropovaná cena, zůstane vám i nadále. Fixní ceny platí po celou dobu fixace.

Pokud je některá z těchto cen vyšší než cenový strop, od 1. 1. 2023 vám ji automaticky snížíme na stanovenou maximální úroveň a pošleme vám nový rozpis záloh.

Zastropování cen elektřiny i plynu vám v cenách automaticky zohledníme, o tuto státní pomoc nemusíte žádat. 

Úsporný tarif

Jde o jednorázový státní příspěvek, který vám pomůže s platbami za elektřinu. Jeho výši i to, jak ho jako dodavatelé energií svým zákazníkům poskytují, určuje vládní nařízení č. 262/2022 Sb. Konkrétní částka, o kterou se sníží vaše náklady, závisí na vaší distribuční sazbě.

Takzvaná druhá vlna úsporného tarifu, tedy příspěvek na úhradu nákladů na elektřinu, plyn a teplo pro rok 2023, byla zrušena nařízením vlády č. 299/2022 Sb. Místo toho vláda schválila zastropování cen energií.

Kdo má na příspěvek nárok

Automaticky ho získá každá domácnost, která odebírá elektřinu. Nevztahuje se na podnikatele, tarify na dobíjení elektromobilů D27d a domácnosti s víkendovou sazbou D61d.

Výše příspěvku pro jednotlivé distribuční sazby

Distribuční sazbaVýše příspěvku
D01d, D02d, D25d    
3 500 Kč
D26d, D35d, D45d, D56d, D57d
2 000 Kč

Distribuční sazbu najdete ve své smlouvě, vyúčtování nebo v portále Energie24.

Státní příspěvek jsme vám zohlednili v zálohách za elektřinu

V souladu s vládním nařízením jsme vám od 1. 10. 2022 příspěvek automaticky zohlednili ve vašich zálohách. Pokud nám tedy zálohy platíte přes SIPO, může se stát, že nějaký předpis vůbec nedostanete, nebo bude na menší částku než obvykle. Podobné je to v případě inkasa - platby, které úplně pokryje státní příspěvek, si z vašeho účtu nestrhneme.

V případě, že zálohy platíte převodem z účtu nebo složenkou, uvidíte státní příspěvek až na faktuře jako mimořádnou zálohu.

Příspěvek můžeme zohlednit i na některé pohledávky.

Příspěvek a doplatek na bydlení

Tyto příspěvky nejsou plošné, požádat si o ně mohou domácnosti, které splňují podmínky pro jejich vyplacení. Žádost o tuto finanční pomoc je potřeba podat Úřadu práce, který má na starosti její rozdělování.


Důležité informace, jako například podmínky pro vyplacení dávek nebo přibližnou kalkulaci výše příspěvku na bydlení, najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí 
Žádost o příspěvek na bydlení pak můžete podat online tady.
Žádost o doplatek na bydlení také můžete podat elektronicky, a to tady.
Obě žádosti případně můžete vyřídit i osobně na své pobočce Úřadu práce.

Pokud se budete potřebovat o čemkoliv poradit, obraťte se prosím na bezplatnou linku Úřadu práce 800 77 99 00 nebo na jeho poradenskou linku 950 18 00 70.

Při podání žádostí budete mimo jiné prokazovat výši svých nákladů na energie. K tomu vám poslouží tyto dokumenty:
  1. Kopie vyúčtování, kterou jsme uložili do vašeho účtu na portále Energie24.
  2. Předpis záloh, který najdete přímo v kopii vyúčtování. 
    V případě, že zatím nemáte přístup do Energie24, registrujte se prosím tady. Dokument si tam potom snadno stáhnete.
  3. Doklad o zaplacení záloh, který vám zdarma vystavíme v podobě Potvrzení nákladů na bydlení. Víc informací o naší službě najdete tady. Formulář Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem "Doklad o výši nákladů na bydlení" už nepotvrzujeme, protože ho nahradilo právě Potvrzení nákladů na bydlení. 
Zajímá vás, kdy ve vašem odběrném místě spouští nízký tarif? Časy spínání HDO najdete právě tady.

Pomůžeme vám při potížích s placením energií

Dostali jste se do finančních problémů kvůli vysokým nákladům na energie? Podívejte se, co pro vás dokážeme udělat my a jaké příspěvky nabízí stát.

Odpuštění poplatku na podporované
zdroje energie (POZE)

Od 1. 10. 2022 vám ve fakturách neúčtujeme poplatek na podporované zdroje energie (POZE). Toto opatření vychází z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERU) č. 8/2022. Pro získání této úspory nemusíte vůbec nic dělat, ve vašich platbách za elektřinu vám ji sami zohledníme. 

Jak výpočet poplatku na POZE probíhá?

Tento poplatek tvoří část ceny za distribuci a je regulovaný státem. Jeho výši určuje ve svém cenovém rozhodnutí Energetický regulační úřad (ERU).

Konkrétní částku, kterou ušetříte, vám spočítáme ve vyúčtování. Vycházíme při tom z jmenovité proudové hodnoty vašeho hlavního jističe, nejvýše však poplatek může být 599 Kč včetně DPH za jednu megawatthodinu. 

Co vás často zajímá


Pomohly vám informace na této stránce?

Vše vyřešíte
online

Portál Energie24

Už nemusíte chodit na pobočku nebo volat. Stačí se přihlásit a vše vyřešíte online.

Víc o portále Energie24

Mobilní aplikace E.ON

Své energie nosíte v kapse.  Máte je tak pod kontrolou odkudkoliv.

Víc o mobilní aplikaci