Jak si ekonomicky vede elektromobil oproti běžnému vozu?

  1. Nákup elektromobilu je nákladnější než investice do běžného automobilu.
  2. Náklady na palivo jsou u elektromobilu vždy nižší.
  3. Elektromobil má nižší náklady na údržbu a ve firemním provozu s ním nebudete mít tolik starostí.
  4. Elektromobily spadají do kategorie s nejnižší možnou sazbou za povinné ručení a nízkou silniční daní.

Ceny elektromobilů a náklady na jejich provoz

Pořízení elektromobilu skutečně vyjde dráž, srovnáme-li však vůz na elektřinu se stejně vybaveným obdobným autem na benzín, cenový rozdíl není až tak velký. Naopak provoz elektrického aut je velmi levný. Obecně můžeme říct, že jízda elektromobilem vás nebo vaši firmu bude stát zhruba 0,50 Kč/km a jízda automobilem s benzínovým pohonem kolem 2,50 Kč/km. Průměrný elektromobil spotřebuje na 100 km asi 12–15 kWh energie, automobil 8 litrů benzínu. Cena za elektřinu se samozřejmě mění podle tarifu, který využíváte.

Chystá se také další podpora elektromobilů. U aut na elektřinu není vyžadována dálniční známka a podnikatelé je možná budou moci rychleji odepisovat. Připravuje se i možnost využívání operativního leasingu v kombinaci s eventuálními dotacemi na elektromobily.

Nabíjení elektromobilu

Pokud vlastníte elektromobil a chystáte se ho nabíjet doma nebo ve firmě, určitě kontaktujte svého dodavatele energií a dohodněte se na tarifu, který pro vás bude nejvýhodnější. Zároveň Vám při dobíjení pomůže i tzv. Wallbox, který můžete mít v různých variantách a vybrat si ten, který bude nejvhodnější.

Rychlejší variantou nabíjení, kterou využijete především při cestách, je využití rychlonabíjecích či ultra rychlých stanic, kde se za krátký čas nabije 80 % baterie. Nebojte se počtu dobíjecích stanic. I když je jich samozřejmě méně než benzínových pump, jejich síť se rok od roku rozšiřuje. Dobíjecí stanice v síti E.ON Drive naleznete na přehledné mapě, či v aplikaci se stejným názvem.

Servis elektromobilů

Každý automobil potřebuje čas od času nějakou drobnou servisní úpravu či výměnu zašlé součástky. Podobné úkony samozřejmě provázejí finanční náklady. Elektromobil slibuje takřka bezúdržbový provoz, který nepotřebuje velké zásahy servisního technika, vyjma přezouvání pneumatik. Tato situace trvá ideálně 8 až 10 let, poté dojde ke snížení účinnosti baterie a pro správné fungování a bezpečnost vozu je nutná její výměna.

Klíčová součást: baterie

Baterie je na celém elektromobilu to nejcennější, proto vyžaduje citlivé zacházení. Při nabíjení je třeba respektovat doporučení od výrobce, díky nimž udržíte baterii v lepší kondici. Životnost baterie se pohybuje mezi 8 a 10 lety, liší se počtem nabíjecích cyklů a typem vozu. S přibývajícím počtem elektromobilů a zvyšování povědomí o elektromobilitě by přitom měla cena baterií postupně klesat.

E.ON Drive má drajv!

Přemýšlíte o vlastní dobíjecí stanici? S námi ji dostanete do své obce, firmy i domácnosti. Provedeme vás celým procesem, a když budete chtít, z vaší soukromé stanice dokonce umíme udělat i veřejnou. Nebo chcete svůj elektromobil jen výhodně dobíjet? Zaregistrujte se do naší služby E.ON Drive a využívejte nízké ceny za kWh.

Přejít na E.ON Drive

Mohlo by vás také zajímat

Jak vypadá provoz energeticky úsporné domácnosti?

Za energeticky úspornou domácnost můžeme považovat takovou, která energiemi zbytečně neplýtvá a využívá co nejvíce možností, jak ušetřit.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie v domácnosti?

Nejvyšší položkou v nákladech na energie v domácnosti je vytápění.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie během zimy?

Během zimních měsíců znatelně narůstá spotřeba energií v domácnosti.
Víc najdete tady