Kde najdu dobíjecí stanice pro elektromobily?

  1. Síť veřejných dobíjecích stanic je v České republice rok od roku hustší, ke konci roku 2020 nabízela okolo 800 stanic.  
  2. Aktuálně je u nás kolem 5 700 000 odběrných míst elektřiny. Ta můžou fungovat zároveň jako dobíjecí stanice pro elektromobily.

Baterie běžného elektromobilu má kapacitu obvykle v nižších desítkách kilowatthodin (kWh). Tuto hodnotu vydělíme výkonem nabíječky v kilowattech (kW) a dostaneme počet hodin, za které se baterie úplně nabije. Mezi další důležité údaje dobíjecího místa patří i počet fází, napětí ve voltech (V) a elektrický proud v ampérech (A).

  • Domácí zásuvka: doba nabíjení asi 6 hodin – 1 fáze, 230 V, 16 A, 3,7 kW
  • Dobíjecí stanice pro elektromobily na Letišti Brno: asi 1 hodina – 3 fáze, 400 V, 32 A, 22 kW

Dobíjecí stanice pro elektromobily v České republice

Síť veřejných dobíjecích stanic se v České republice rozrůstá rok od roku a ke konci roku 2020 měla okolo 800 dobíjecí stanic. A to jak běžných AC dobíjecích stanic, tak i těch rychlodobíjecích či ultra rychlých. Jedním z největších poskytovatelů je i společnost E.ON, jejíž dobíjecí stanice naleznete zde.  

Dobíjet svůj elektromobil mohou majitelé také z běžných zásuvek, či wallboxu ať u doma, či v zaměstnání. Odběrných míst elektřiny je u nás aktuálně kolem 5 700 000, to už je slušný počet míst, kde se dá potenciálně elektromobil dobít.

Největší dobíjecí hub, který nabízí celkem 6 dobíjecích stanic, se nachází v areálu čerpací stanice Benzina ve Vystrkově u Humpolce, nedaleko sjezdu z dálnice D1. Jeho provozovatelem je společnost E.ON. Kromě 6 stojanů pro všechny typy elektromobilů, tu na vás čeká také šest stanic Tesla Supercharger.

Dobíjecí stanice pro elektromobily v Evropě

Bezemisním vozidlem můžete pohodlně přejet Evropu. Cestou najdete tisíce nabíjecích stanic – ať už jedete z Lisabonu do Košic, nebo ze Stockholmu do Palerma. Jejich mapu najdete třeba na webu Chargemap.com.

Vlastní dobíječka od E.ON Drive

Společně zřídíme dobíjecí stanici ve vaší firmě, obci nebo domácnosti. A když budete chtít, z vaší soukromé dobíječky umíme udělat veřejnou. Pokud byste ale rádi svůj elektromobil jen výhodně dobíjeli, ani to není problém. Zaregistrujte se do E.ON Drive.

To mě zajímá

Mohlo by vás také zajímat

Jak funguje CNG karta?

Výhodou CNG karty jsou bezhotovostní platby a neustálý přístup k plnícím stanicím (často se používá i pro otevření vjezdu ke stanici). 
Víc najdete tady

Jak funguje auto na plyn (CNG)?

Zemní plyn (CNG) je chemickou směsí, která vznikala miliony let hluboko v zemi přeměnou rostlinných a  živočišných zbytků.  
Víc najdete tady

Kolik stojí a co obnáší domácí plnička CNG?

Automobil může čerpat svoje palivo i doma v garáži.
Víc najdete tady