Co obnáší domácí výroba bioplynu

  1. Abyste mohli doma vyrábět bioplyn, musíte mít patřičnou technologii. A tu není jednoduché postavit a zprovoznit.
  2. Pokusná zařízení pro domácí výrobu bioplynu z organického odpadu existují, ale nejsou moc rozšířené. 
  3. Domácí výroba bioplynu se vyplatí hlavně v případě, pokud máte malé hospodářství. 

Proč je to důležité

Výhodou domácí výroby bioplynu je nezávislost na energiích a možnost využití rostlinného a živočišného odpadu. Bioplynové stanice jsou stále doménou firem, ale existují i malé stanice pro domácností, které si tak mohou zajistit vlastní výrobu plynu, například na vaření a vytápění. Malá bioplynová stanice se ale vyplatí hlavně v případě, že doma chováte hospodářská zvířata nebo máte velkou zahradu. 

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Co je dobré vědět

Bioplyn vzniká působením bakterií při rozkladu organické hmoty bez přístupu kyslíku. Jde o metan s příměsí dusíku, oxidu uhličitého a vodíku. 

Abyste mohli vytvořit domácí bioplynovou stanici, je nutné si zajistit kvalitní projekt založený na bezpečných moderních technologiích. I z toho důvodu není domácí výroba bioplynu levnou a jednoduchou záležitostí. To ale neznamená, že je to nemožné. 

Hlavní částí stanice je reaktor v podobě velké nádrže. Tam se organická látka zahřívá na 42 stupňů, začne se rozkládat a tím vzniká bioplyn, který se upravuje a čistí v plynojemu. Bioplynové stanice dále obsahují kogenerační jednotku pro společnou výrobu tepla a elektřiny. K dodávce energie je nutné splnit legislativní podmínky podle zákona č. 458/2000 Sb.

Bioplyn je možné využít pro vytápění, smíchání se zemním plynem, pro sušárny dřeva, obilí, pilin nebo ve sklenících a stanicích pro chov živočichů a ryb.

Mohlo by vás také zajímat

O Vánocích jsme víc doma. Jak přitom ušetřit za energie?
O Vánocích trávíme doma více času. Víc svítíme i topíme, pečeme, vaříme a to všechno má vliv na spotřebu energií.
Víc najdete tady
Pozor na okna a dveře
Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady
Zvažte vytápění tepelným čerpadlem
Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady