E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Co je hliněná omítka a jaké jsou její výhody?

  • Hliněné omítky jsou zdravé, vytvářejí dobré tepelné i vlhkostní mikroklima.
  • V interiéru zastávají rovněž estetickou funkci.
  • Hliněnou omítku lze aplikovat v novostavbě i při rekonstrukci, poslouží také jako zvuková izolace.

Hlína je ekologický a energeticky nenáročný materiál, který je navíc snadno dostupný. Používání hlíny jako stavebního nebo doplňkového materiálu neznečišťuje ovzduší, vodu ani půdu. Považujeme ji za bezodpadovou technologii, jejíž použití podporuje princip udržitelných staveb.

Hliněné omítky se využívají k omítání stěn z nejrůznějších materiálů. Hliněná omítka si dobře rozumí s cihlami, lze ji aplikovat též na betonový panel či pórobeton. Trochu složitější je nanášení hliněné omítky na sádrokarton, kde si musíte pomoci rákosem nebo perlinkou. Omítky z hlíny se dobře uplatní jak u novostaveb, tak i rekonstrukcí.

TIP

Váš osobní energetický poradce - domluvte si osobní či telefonickou kozultaci

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář.

Nebo rovnou využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně. Rádi vás uvidíme!

Kvalitně navržená hliněná konstrukce dokáže efektivně akumulovat teplo i chlad. Hlína výborně funguje v kombinaci se dřevem či slámou. Pokud je konstrukce domu ze dřeva, hlína ji chrání a konzervuje. Navíc pohlcuje i uvolňuje vodní páry postupně, a dokáže tak fungovat jako parobrzda, tedy hmota, která řízeně propouští vlhkost z a do konstrukce domu. Hlína je často označována za přírodní klimatizaci.

Jak na hliněnou omítku

Materiál na hliněnou omítku je možné připravit svépomocí – jde většinou o směs hlíny (jílu), písku a drcené slámy nebo konopného pazdeří. Hlínu či jíl snadno získáte třeba výkopem na zahradě. Do omítek však samozřejmě nepatří vrchní vrstva ornice, ale až žlutohnědá vrstva jílu. Kvalita hlíny také hodně závisí na konkrétní lokalitě. Množství přidaného písku a slámy je pak dobré ověřit experimentálně – výsledná směs musí být spíše tuhá.

Hrubá hliněná omítka se nanáší zpravidla ručně, stěnu je nutné před aplikací navlhčit a ošetřit řídkou směsí jemné hlíny a vody. K nanášení jemné finální vrstvy se používá hladítko.

Pokud se vám nechce experimentovat s domácí přípravou hliněné omítky, můžete využít hotové směsi od některého z výrobců. Příprava hliněné omítky z koupené směsi je jednodušší, celkově vás ale tento postup vyjde trochu dráže.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.