Energetická chudoba: co to je a co dělat, když nemáte na energie
- V roce 2023 upadlo do energetické chudoby zhruba 1,3 milionu Čechů. Nejvíc ohrožené jsou nízkopříjmové domácnosti s dětmi a důchodci.
- Hlavními příčinami jsou tíživá finanční situace domácnosti a vysoká energetická náročnost bydlení.
- Čtěte, jaká existují řešení a co dělat, pokud jste se v energetické chudobě ocitli nebo vám hrozí.
Když si nemůžete dovolit zatopit
Energetická chudoba je stav, kdy má domácnost potíže se zajištěním základních energetických potřeb. Chybí finance na dostatečné vytápění nebo ohřev vody, což jsou energeticky nejnáročnější činnosti.
Jednotná definice energetické chudoby sice v Česku ani Evropě stanovená není, různé formulace se ale hodně prolínají. Třeba ve studii Energetická chudoba a zranitelný zákazník z roku 2021 chápou odborníci pojem následovně:
V energetické chudobě se nachází domácnost, která má podprůměrný příjem a zároveň splňuje aspoň jeden z těchto bodů:
- nemůže si dovolit dostatečně vytápět,
- přiznává dluhy na energiích
- na energie vynakládá velkou část příjmů a zároveň je u ní přítomen jakýkoliv jiný druh chudoby (příjmová chudoba nebo třeba materiální nedostatek).
Podprůměrný příjem je v metodice chápán jako příjem na osobu, který je nižší než medián příjmu. Pro představu, v roce 2023 byl medián zhruba 37 000 Kč měsíčně.
Do energetické chudoby upadl více než 1 milion Čechů
Výše zmíněná studie uvádí, že na jaře roku 2021, tedy ještě před prudkým nárůstem cen energií, bylo v Česku v energetické chudobě zhruba 900 000 lidí – přibližně 8,7 % populace. V přepočtu šlo asi o 500 000 domácností.
Čerstvější údaje najdeme v analýze Energetická chudoba 2023. Vyplývá z ní, že v roce 2023 postihla energetická chudoba ještě více lidí – číslo se vyšplhalo na 1 300 000 Čechů. A pro širší kontext: podle dat Eurostatu se ve stejném období změnil i podíl Evropanů, kteří si nemohli dovolit adekvátně vytopit bydlení – z 6,9 % v roce 2021 vzrostl na 10,6 % v roce 2023.
Kdo je nejvíc ohrožený
Studie ukazují, že energetická chudoba nejvíce postihuje:
- rodiny s dětmi – zejména nízkopříjmové domácnosti a matky samoživitelky,
- důchodce – konkrétně lidi, kteří pobírají starobní nebo invalidní důchod (proto nepoužíváme termín senioři). Velkou část této skupiny tvoří ženy, které žijí samy.
Tito lidé často žijí v nájemním bydlení, které je energeticky náročné. Anebo bydlí ve velkých bytech, které už neodpovídají jejich potřebám (např. po ztrátě partnera). Pokud jeden člověk bydlí v bytě 3+1 o velikosti 90 m², dost pravděpodobně za energie zaplatí víc, než kdyby žil v malé garsonce.
Jaká jsou řešení
Aby řešení dávala smysl, je důležité pochopit hlavní příčiny energetické chudoby. Podle studií jsou dvě:
- náročná finanční situace výše zmíněných skupin
- a vysoká energetická náročnost bydlení.
Řešením by proto podle expertů měla být větší podpora domácností, které se v energetické chudobě nachází nebo jim hrozí – například pomocí lépe cílených sociálních slev na energie od státu. Zmírnit tíživou finanční situaci lze třeba i pomocí sociálního příspěvku na bydlení.
Dále je důležité i celkové snižování spotřeby energie, a to hlavně pomocí snižování energetické náročnosti budov. Obce mohou pomoci tím, že budou aktivně podporovat výměnu velkých obecních bytů za menší – třeba právě v situaci, kdy senior žije sám.
Příklady z praxe
Inspirací je sídliště v Milíně na Příbramsku. Celkem 258 obecních bytů prošlo rekonstrukcí a dnes jsou v nízkoenergetickém standardu, což u sídlišť vůbec není běžné. Budovy mají energetické štítky s písmeny A nebo B a obyvatelé platí ročně za vytápění klidně jen 8 tisíc korun.
Jednou z cest mohou být i projekty komunitní energetiky, které teď v Česku nabírají na obrátkách. Obec může vyrábět vlastní energii například pomocí kombinace fotovoltaické a větrné elektrárny a levně ji dodávat nízkopříjmovým občanům.
Roli může hrát například i změna návyků, které vedou ke zbytečnému plýtvání energií – typicky jde o přetápění domácností.
Hrozí vám energetická chudoba?
Tady je několik doporučení, co můžete udělat, pokud jste se ocitli v nouzi:
- Pokud přeplácíte na zálohách, snižte si je. V E.ONu to lidem s větším přeplatkem nabízíme automaticky.
- Pokud nemáte peníze na zaplacení zálohy nebo doplatek za fakturu, dejte nám vědět a společně to vyřešíme. Nabízíme například odklad splátky, rozložení splátek nebo pomoc s vyřízením sociální dávky, třeba příspěvku na bydlení. Nejhorší ale je, když člověk nekomunikuje, pak může hrozit i odpojení od elektřiny.
Pokud jste zákazníci E.ONu, ozvěte se kolegům ze zákaznické péče nebo zajděte na naši nejbližší pobočku. Rádi vám poradíme, jak ze situace ven.
Stáhněte si velkou brožuru o úsporách energií
Jaké spotřebiče nebo činnosti “žerou” v domácnostech nejvíc energie? Proč byste měli prát na nižší teplotu? A na kolik ideálně vytápět ložnici? Přečtěte si v naší brožuře o úsporách energií.