Jak postavit solární ohřev vody svépomocí

  1. Nejlepší je solární ohřev instalovaný odborníky.
  2. Existují ale i balíčky s komponenty, které jen poskládáte dohromady.
  3. Solární ohřev si stejně tak můžete vyrobit úplně sami, i když je to složitější.

Proč je to důležité

Pokud jste zruční kutilové, můžete si doma postavit solární ohřev vody svépomocí. Je to ale technicky složité. A možná sice ušetříte nějaké peníze za samotnou technologii a práci instalační firmy, ale materiál vás bude něco stát, nemluvě o času, který vám taková svépomocná stavba zabere. A samozřejmě, musíte vědět, jak na to - jaké komponenty sehnat a jak soustavu poskládat.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Chci svou elektrárnu

Co je dobré vědět

Nejjednodušší systém ohřevu vody pomocí solární energie je venkovní sprcha. Natřete na černo jakoukoliv nádrž s uzávěrem. Černá totiž pohlcuje sluneční záření. Nádrž postavte na vysoký stojan a do ní přečerpejte vodu, kterou jednoduše ohřeje slunce.

K solárnímu ohřevu pomocí kolektoru budete potřebovat hlavně samotný kolektor, expanzní nádobu, čerpadlo a výměník tepla. Čerpadlo rozvede vodu ohřátou kolektorem. Expanzní nádoba vyrovná tlak při změnách teploty.

K instalaci systému potřebujete ale i speciální nářadí pro plnění systému nemrznoucí kapalinou. Vedle toho je tu ještě odvzdušňování, pojistný ventil a teploměr. Takže si dobře rozmyslete, jestli vše uděláte sami, nebo si na to najmete odbornou firmu.

Mohlo by vás také zajímat:

O Vánocích jsme víc doma. Jak přitom ušetřit za energie?

O Vánocích trávíme doma více času. Víc svítíme i topíme, pečeme, vaříme a to všechno má vliv na spotřebu energií.
Víc najdete tady

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady