Jak se recyklují fotovoltaické panely

  1. Fotovoltaické panely jdou dobře rozebrat na jednotlivé části podle materiálů, které umíme recyklovat.
  2. Dnes už dokážeme recyklovat až 95 % materiálů z každého panelu.
  3. Recyklaci solárních panelů zatím nenařizuje zákon, proto výrobci vytvořili vlastní systém PV Cycle, který se o recyklaci stará.

Proč je to důležité

Fotovoltaické panely obsahují spoustou cenných a znovu využitelných látek, jako je hliník, křemík, nebo stříbro. Po skončení jejich životnosti se je proto vyplatí recyklovat. Zatím to není velký problém, protože většina fotovoltaických panelů ještě konce své životnosti nedosáhla. V budoucnu ale bude nutné solární panely recyklovat. První recyklační linky na zpracování staré fotovoltaiky už v Evropě vznikají.     

Co je dobré vědět

  • Sklo tvoří 60–70 % váhy fotovoltaických panelů. Recykluje se dobře, takže pomáhá snižovat nároky na těžbu surovin a kapacitu skládek.
  • Hliník představuje kolem 20 % objemu, vyrábí se z něj hlavně rámy. Je to sice surovina náročná na výrobu, ale snadno se recykluje.
  • Plast někdy nahrazuje skleněné části. Na recyklaci je náročný, vyplatí se jej spíš spálit.
  • Fotovoltaické články tvoří jen malé procento z objemu solárních panelů a jsou nejnáročnější na energii při výrobě. Jedná se o cenné polovodičové materiály, které se vyplatí recyklovat.
  • Těžké kovy představují zanedbatelnou položku, pokud jde o cenu i spotřebu energie při výrobě. Bývají problematické jako odpad, protože se často jedná o toxické látky, které nesmějí uniknout do životního prostředí.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K tomu od nás zdarma dostanete servisní prohlídku po 2 a po 4 letech od instalace. 

Zapomíná se na dlouhověkost

Kritici často opomíjejí, že fotovoltaické panely mohou fungovat opravdu dlouho. Podle některých odhadů vydrží klidně i 50 let, než definitivně doslouží. Protože se jedná o poměrně mladou technologii, zatím se jejich likvidace žádné firmě ekonomicky nevyplatí. 

I z toho důvodu výrobci fotovoltaických panelů přišli s vlastní iniciativou PV Cycle. Ta má informovat veřejnost o prospěšnosti technologie solárních panelů – i pokud jde o jejich recyklaci. Kromě toho recykluje vadné kusy. Jiný odpad z fotovoltaických panelů totiž zatím není.

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady