Jak fungují fotovoltaické elektrárny?

- Fotovoltaické elektrárny vyrábějí elektřinu ze slunečního záření.
- Fotovoltaické panely využívají tzv. fotoelektrického jevu – dopadem slunečního záření na polovodičový materiál vzniká elektrický proud.
- Účinnost a produktivita solárních panelů záleží na řadě faktorů: materiálu, technologickém řešení, poloze, počasí, orientaci a sklonu..
Solární fotovoltaické elektrárny využívají takzvaného fotoelektrického jevu, kdy působením světla (fotonů) na různé materiály vzniká elektrický proud. Ve fotovoltaických panelech se obvykle používá křemík - panel se skládá z mnoha menších polovodičových článků, které jsou mezi sebou propojené tak, aby panel poskytoval požadovaný výkon.
Jakmile na fotovoltaický panel dopadá sluneční světlo, panel vytváří stejnosměrný elektrický proud, který pak můžeme využít. O to se starají další komponenty solární elektrárny, jako je střidač, který se stejnosměrného proudu vytváří střídavý proud stejný, jako máme v zásuvkách. Střidač se také obvykle stará o to, aby všechna elektřina v domě s fotovoltaickou elektrárnou proudila tam, kde je potřeba – je to takový mozek domácí solární elektrárny.
Fotovoltaické panely nejlépe pracují, pokud na ně svítí ostré sluneční světlo, a to co nejvíc kolmo. Důležitý je proto jejich správný sklon – v našich podmínkách cca 35˚ – 45˚. Solární elektrárna bude vyrábět elektřinu, i když je zataženo, protože fotoelektrický jev prostě funguje při jakémkoli světle. V takových podmínkách ale počítejte jen s malým zlomkem plného výkonu.
Zkuste se podívat i na naše další články:

Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi
Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč.
Mohlo by vás také zajímat:
Co je to zelená elektřina?
