E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak často má probíhat kontrola plynových kotlů?

Tipy pro vytápění Plyn Spotřebiče Teplo
  • Kontrolu plynového kotle je dobré provádět jednou ročně. V případě firem to může být i častěji.
  • Nefunkční spalinové cesty a vadné staré plynové spotřebiče mohou být smrtelně nebezpečné! Hrozí otrava oxidem uhelnatým.
  • Kontrolu kotle je dobré objednat včas – nejlépe po skončení nebo před začátkem topné sezóny.
  • S kontrolou kotle vám může pomoci třeba váš dodavatel plynu.
  • Obvykle se jedná o drobný servisní úkon s cenou do jednoho tisíce korun.

Podle odhadů jen na území ČR ročně zemřou desítky lidí kvůli zaneseným spalinovým cestám a následnému úniku jedovatého oxidu uhelnatého. Oxid uhelnatý vzniká při nedostatečném odvětrávání plynových spotřebičů, například u špatného tahu komína. Protože je bez zápachu, únik plynu je obtížné zaznamenat a pobyt v prostoru s jeho vysokou koncentrací vede až k udušení. Pokud jako majitelé kotle dbáte o pravidelné technické kontroly, získáte jistotu, že je váš kotel bezpečný a navíc funguje úsporně.

Plynový kotel v běžné domácnosti by měl podstoupit kontrolu minimálně jednou ročně, přestože to vyhláška domácnostem přímo nenařizuje. Kontrola plynového kotle by měla probíhat před topnou sezónou nebo po jejím skončení. Odborný technik zařízení pohlédne, vyzkouší a případně vymění některé opotřebené části, například různá těsnění. Jednou za tři roky by měla proběhnout také revize kotle - u ní je důležitá hlavně odbornost revizního technika.

Kde sehnat technika?

S obstaráním odborného technika vám může pomoci třeba váš dodavatel energií. Nebo je možnost objednat si kontrolu u některé z firem ve vašem kraji. Během jara a podzimu vám pravděpodobně v poštovní schránce přistane nejedna nabídka revize kotle, která bude probíhat ve vaší obci. Nedoporučuje se ale vše nechávat na poslední chvíli.  S blížící se topnou sezónou bývá totiž složitější najít technika či firmu s volnou kapacitou.

Zajímá vás, jak najít vhodné a cenově dostupné topení? Zkuste navštívit náš specializovaný web věnovaný vytápění a ušetřete za plynový kondenzační kotel s E.ON.

Pravidelná a včasná kontrola kotle nejen zvyšuje bezpečnost jeho provozu, ale také šetří vaše finance. Pravidelné kontroly jsou totiž jedním z předpokladů v případě podání reklamace v záruční době nebo plnění pojistné události. Odborný technik vám vystaví potvrzení o provedené kontrole s razítkem a vlastnoručním podpisem.

Na pravidelné revize plynového kotle už nemusíte myslet. S tarifem Komplet plyn je zařídíme  a zaplatíme za vás!