Jak se dělá izolace potrubí? 4

  •  Snížit náklady za topení lze také díky kvalitní izolaci teplovodních rozvodů. Dobrá izolace potrubí šetří peníze i energie.
  •  Na trhu naleznete velké množství materiálů, které jsou přímo určené pro izolaci teplovodních rozvodů. Volit můžete třeba lehčený pěnový  polyetylen, skelnou vatu, ale také nejrůznější pěny. Při výběru ideálního materiálu si ale nechte poradit od zkušených odborníků.

Kvalitní návrh i montáž izolace potrubí snižují hlučnost a energetickou náročnost budov, zvyšují komfort uživatelů a při použití izolace z minerálních vláken navyšují také požární bezpečnost staveb (požár se totiž nemůže šířit skrz stěny podél potrubí).

Izolace potrubí se vyplatí rovněž při rychle se měnících teplotách, kdy dochází k nárazovému ohřívání nebo ochlazování vody. To nastává v momentu, když voda v topení stojí, zchladne na teplotu vzduchu a při následném odběru teplé vody je velmi rychle nahrazena horkou kapalinou, což je nežádoucí z důvodu negativního působení na samotnou konstrukci potrubí.

Materiály pro izolaci potrubí

RADA

Při výběru materiálu zohledněte jeho fyzikální vlastnosti a především součinitel tepelné vodivosti – tedy zjednodušeně řečeno malou prostupnost pro teplo. Z dlouhodobého hlediska je samozřejmě výhodná taková tepelná izolace, která má součinitel tepelné vodivosti nízký.

Pozn.: Čím je potrubí tenčí, tím by měla mít izolace nižší součinitel tepelné vodivosti. Trubky tenčí než asi 10 mm už ale prakticky nemá význam izolovat.

K izolaci potrubí potřebujeme nářadí a vhodný materiál. Na trhu naleznete velké množství materiálů, které jsou přímo určené pro izolaci teplovodních rozvodů. Volit můžete třeba lehčený pěnový polyetylen, skelnou vatu, ale také nejrůznější pěny. Při výběru ideálního materiálu si ale nechte poradit od zkušených odborníků.

TIP

Využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně, rádi vás uvidíme! Chceme, abyste bydleli levněji a přitom komfortně, zkrátka podle svých představ.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.