Jak v zimě méně protopit? Zateplete dům

Staré rodinné domy mívají velmi vysoké náklady na vytápění, klidně i 100 000 tisíc korun ročně, a tuhá zima se může na účtech za energie velmi citelně projevit. Jak z toho ven? Možností je více, energeticky nejefektivnější cestou je zateplení fasády i střechy domu. Nejde většinou o levná opatření, pomohou vám však dotace.

  • Zateplení domu: Kvalitním zateplením fasády, sklepa a střechy můžete snížit energetické nároky svého domu o 60 % a více. Pokud váš dům není členitý a zateplíte jej důkladně, můžete dosáhnout i standardu pasivní stavby. V takovém případě vás bude topení stát třeba jen pár stokorun ročně.
  • Výměna oken a dveří: Starými okny a dveřmi uniká z domu nejvíce tepla. Výměnou starých oken za nová, která lépe izolují teplo, snížíte energetické nároky domu o 10 až 20 %. Záleží vždy na typu oken, jejich počtu a dalších faktorech.
  • Instalace větracího systému s rekuperací tepla: Větrací systém s rekuperací tepla se postará, abyste v interiéru měli vždy čerstvý vzduch. Systém pracuje tak, že teplo ze „starého“ vydýchaného vzduchu předá čerstvému vzduchu proudícímu dovnitř. Ve výsledku tak větráte, aniž by se vnitřek domu či bytu tolik ochlazoval, a tedy i šetříte náklady za topení.

Chcete se dozvědět více o zateplení a snížení energetické náročnosti vašeho domu?

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání vašich údajů se s vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže vám s vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.