Jaká pravidla má Nová zelená úsporám? 14

Rodinný rozpočet Investice Stavební úpravy Moderní technologie Veřejný sektor

  •  Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám můžete dostat státní podporu v řádu milionů korun.
  •  Ovšem musíte splnit podmínky a získané peníze využít účelně, ideálně na energetickou úspornost svého domu.
  •  V programu Nová zelená úsporám nečekejte na takzvanou výzvu k podání žádosti, která dříve bývala ohraničená poměrně brzkým termínem.
  •  Příslušné dokumenty můžete Státnímu fondu životního prostředí odevzdat pravděpodobně do roku 2021, v elektronické a papírové formě. 

Nová zelená úsporám poskytne žadateli až 10 milionů Kč

Takzvaná kontinuální dotační výzva znamená, že žádosti jsou přijímány průběžně, nikoli pouze v krátkodobých intervalech. Maximální výše podpory dosahuje 5 milionů Kč a 50 % uznaných nákladů (pro rodinné domy), nebo 10 milionů Kč a 20 % uznaných nákladů (pro bytové domy). V programu Nová zelená úsporám lze uplatnit jenom jednu žádost, která však může obsahovat kombinaci více opatření.

Program Nová zelená úsporám podléhá směrnici Ministerstva životního prostředí č. 2/2015 a takzvaným závazným pokynům pro žadatele. Žádosti o dotaci jsou přijímány především elektronicky, ale můžete navštívit i krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí, kde vám možná s vyřízením pomohou.

Jak podat žádost v dotačním programu Nová zelená úsporám

Abyste byli zařazeni do programu Nová zelená úsporám, musíte doložit odborný posudek, který vám zpracuje projektant nebo energetický specialista. S ním vyplníte a podepíšete rovněž krycí list technických parametrů pro oblast podpory A (zateplování), B (výstavba v pasivním standardu) nebo C (vytápěcí, solární termické a větrací systémy). Pamatujte na stavební úřad, kde musíte projednat svůj stavební záměr.

Pravidla dotačního programu Nová zelená úsporám předpokládají, že vyplněnou žádost odevzdáte elektronicky, ale také v listinné podobě. Dokument adresujte na pracoviště Státního fondu životního prostředí. Potom dostanete vyhodnocení a v ideálním případě nakonec obdržíte dotaci na svůj bankovní účet.

RADA

Nezapomeňte na technický dozor! U podpory typu A je činnost odborného technického dozoru finančně dotovaná.

 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.