E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je konopná izolace?

  • Vlákna konopí setého jsou ideálním materiálem na výrobu tepelných izolací pro stavebnictví.

  • Jde o obnovitelnou surovinu a takový izolační materiál je velmi šetrný k životnímu prostředí.

  • Konopí seté je všestranně využitelná plodina, jejíž pěstování nezatěžuje půdu. Využití nachází v potravinářství, textilním průmyslu a právě i ve stavebnictví.

Konopí se vedle dřevěných vláken jeví jako velmi perspektivní materiál k výrobě tepelných izolací pro stavebnictví. Tepelná izolace z konopí je velmi účinná a propustná pro vodní páru. Stěna zateplená konopím proto může dobře „dýchat“ a nedrží se v ní vlhkost.

Izolace z konopí má také relativně dobré akumulační vlastnosti – tento materiál dobře „nachytává“ teplo, čímž přispívá k tepelné pohodě uvnitř staveb. A samozřejmě jde o přírodní materiál se všemi obvyklými výhodami. Izolační materiály na bázi konopných vláken jsou dobře recyklovatelné a nemají žádný negativní vliv na lidské zdraví. Tyto materiály většinou obsahují pouze konopná a malý podíl jutových vláken. Jako zpomalovač hoření se pak používá obyčejná soda.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

V praxi se s konopnou izolací setkáte nejčastěji ve formě měkkých desek pro zateplení dřevěných konstrukcí staveb či střech (takzvaná mezikrokevní tepelná izolace). Na trhu ovšem najdete i pevnější konopné desky pro účely kontaktního zateplení fasády. Konopí tedy může úspěšně nahradit jak minerální vlnu, tak i pěnový polystyren. Nevýhodou konopných izolací zůstává vyšší cena: 300 až 400 Kč za m2 izolační desky.