E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to foukaná izolace?

Stavební úpravy Úspory energií Chytrá domácnost
  • Foukaná izolace je jednou z technologií pro zateplování domů.
  • Spočívá v nafoukání lehkého izolačního materiálu do komor v konstrukci stavby.
  • Jako izolace se při tomto způsobu zateplení používají materiály na bázi celulózy.
  • Jde o rychlý a efektivní způsob zateplení dřevostaveb a půd či stropů.

Pojmem foukaná izolace se označuje speciální způsob zateplení domů, kdy je do různých prostor v konstrukci stavby pomocí stlačeného vzduchu nafoukána vrstva sypkého tepelně-izolačního materiálu. Obvykle se pro tento způsob zateplení používá celulóza. Výhodou foukané tepelné izolace je hlavně rychlost realizace. Na stavbu přijede cisterna s materiálem a izolace se dopraví – „nafouká“ – na místo aplikace pomocí široké hadice a kompresoru.

Foukanou izolací se zateplují půdy a stropy

Foukaná izolace se často používá k zateplování stropů a půdních prostor. Izolační materiál je nafoukán do prostoru mezi trámy, na které se pak umístí podlaha. Podobně se foukanou izolací zatepluje také střecha. V takovém případě je izolační materiál umístěn v prostoru mezi krokvemi. Podobně se foukanou izolací zateplují také stěny dřevostaveb. Naopak obvodové stěny běžných zděných domů takto většinou zateplit nelze a používají se zde kontaktní zateplovací systémy.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Velkou výhodou foukaných izolací je nejen zmíněná rychlost realizace, ale také jednoduchost celého procesu. Tepelně izolační materiál se prostě přiveze nákladním autem a nafouká tam, kde je to potřeba – a to je vše. Na rozdíl od kontaktního zateplení není potřeba upravovat podklad ani lepit a kotvit izolační desky z polystyrenu, minerální vlny nebo dalších materiálů. V konstrukci domu ovšem musí být pro foukanou izolaci prostor, což není vždy jednoduché.