E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to foukaná izolace?

Stavební úpravy Úspory energií Chytrá domácnost
  • Foukaná izolace je jednou z technologií pro zateplování domů.
  • Spočívá v nafoukání lehkého izolačního materiálu do komor v konstrukci stavby.
  • Jako izolace se při tomto způsobu zateplení používají materiály na bázi celulózy.
  • Jde o rychlý a efektivní způsob zateplení dřevostaveb a půd či stropů.

Pojmem foukaná izolace se označuje speciální způsob zateplení domů, kdy je do různých prostor v konstrukci stavby pomocí stlačeného vzduchu nafoukána vrstva sypkého tepelně-izolačního materiálu. Obvykle se pro tento způsob zateplení používá celulóza. Výhodou foukané tepelné izolace je hlavně rychlost realizace. Na stavbu přijede cisterna s materiálem a izolace se dopraví – „nafouká“ – na místo aplikace pomocí široké hadice a kompresoru.

Foukanou izolací se zateplují půdy a stropy

Foukaná izolace se často používá k zateplování stropů a půdních prostor. Izolační materiál je nafoukán do prostoru mezi trámy, na které se pak umístí podlaha. Podobně se foukanou izolací zatepluje také střecha. V takovém případě je izolační materiál umístěn v prostoru mezi krokvemi. Podobně se foukanou izolací zateplují také stěny dřevostaveb. Naopak obvodové stěny běžných zděných domů takto většinou zateplit nelze a používají se zde kontaktní zateplovací systémy.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice. Máme pro vás zajímavé ceny a pomůžeme vám i s Kotlíkovými dotacemi!  

Velkou výhodou foukaných izolací je nejen zmíněná rychlost realizace, ale také jednoduchost celého procesu. Tepelně izolační materiál se prostě přiveze nákladním autem a nafouká tam, kde je to potřeba – a to je vše. Na rozdíl od kontaktního zateplení není potřeba upravovat podklad ani lepit a kotvit izolační desky z polystyrenu, minerální vlny nebo dalších materiálů. V konstrukci domu ovšem musí být pro foukanou izolaci prostor, což není vždy jednoduché.

 

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.