E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké existují materiály pro zateplení domu?

Stavební úpravy
  • Snížit spotřebu a dlouhodobě tak ušetřit vám umožní hlavně kvalitní zateplení domu.

  • Dostatečná tepelná izolace vám zajistí tepelný komfort, nižší spotřebu a také menší poplatky.

  • Správným a dobře provedeným zateplením můžete ušetřit více než 50 % nákladů na vytápění.

  • Nejčastěji se pro zateplení používají desky z pěnového polystyrenu, jsou ale i další možnosti.

Nejčastějším způsobem tepelné izolace objektů jsou vnější kontaktní zateplovací systémy nebo provětrávané zateplovací systémy. Typ izolace se volí podle konstrukčního řešení domu. Správně provedené vnější zateplení fasády tvoří celistvou izolační vrstvu, která nejen snižuje energetické nároky domu, ale též chrání konstrukci zdiva před povětrnostními vlivy. Většina lidí si v souvislosti se zateplením domu představí hlavně běžné polystyrenové desky. Možností je ovšem k dispozici více. Posuďte sami:

Minerální vlna a desky z minerální vlny

Tento tepelný izolant se vyznačuje pružností, vysokou požární odolností a dlouhodobou životností. Uplatnění najde při rekonstrukcích i v novostavbách. Výhodou desek z minerální vlny je hlavně prostupnost pro vodní páru. Stěna pod nimi může „dýchat“, díky čemuž se tento materiál uplatňuje rovněž u moderních dřevostaveb s difúzně otevřenou skladbou stěn (zjednodušeně řečeno je taková stěna prostupná pro vodní páru, což s sebou nese určité výhody).

Ušetřete s námi i tisíce korun ročně za energie a požádejte si o nezávaznou nabídku dodávek energií. Všechno "papírování" vyřešíme za vás!

Dřevovláknité desky

Desky z dřevěného vlákna jsou jednak dobrým tepelným izolantem, jednak jde o velmi ekologický stavební materiál. Jejich součástí je totiž jen dřevo a zpomalovač hoření – obyčejná soda. Dřevovláknité desky mohou zejména u zateplování rodinných domů dobře nahradit jak pěnový polystyren, tak i minerální vlnu. Jde o zdravý, přírodní, ale bohužel také drahý tepelně izolační materiál. Nejčastěji se desky z dřevěných vláken využívají u dřevostaveb a v ekologickém stavitelství.

Izolant na bázi PUR pěny

Jedná se o izolaci kombinující dvě tekuté složky. Ty na vzduchu reagují expanzí pěny, z níž po zaschnutí vznikne pevná pěnová izolační vrstva, která se po aplikaci musí ještě tvarově upravit odříznutím nadbytečných kousků. Doporučuje se zejména pro použití v novostavbách. Finančně ovšem patří k těm nákladnějším.

Pěnový polystyren

Je levný a má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Desky z pěnového polystyrenu jsou v současnosti nejpoužívanějším izolačním materiálem a najdete je na většině českých staveb. Jedná se však o plast, jenž se vyrábí z ropy a po skončení životnosti je nutné jej nákladně recyklovat nebo spálit ve spalovně. Pěnový polystyren je též neprostupný pro vodní páru, s čímž je nutné při návrhu zateplení počítat.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.