E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak ušetřit za energie během zimy?

Úspory elektřiny Úspory vody Úspory energií Tipy a triky
  • Během zimních měsíců znatelně narůstá spotřeba energií v domácnosti.
  • Vytápění, větší spotřeba teplé vody, svícení i používání elektrických spotřebičů zvyšuje účty.
  • Přesto je možné na energiích ušetřit i v tomto období.

Největší položkou je účet za vytápění

Náklady na vytápění nejsou obzvlášť ve starých domech a bytech  malé. Ušetřit ovšem lze, a to hned několika způsoby. Dům nebo byt zbytečně nepřetápějte, přetopený interiér bude stát hodně peněz, a navíc nedělá dobře vašemu zdraví. Obecně se doporučují teploty 20 až 21 °C, v ložnici i o pár stupňů méně. Naopak v koupelně by teplota měla být vyšší. Topení ale nenechávejte zcela vypnuté, opětovné vytopení vychladlých stěn domu je časově i finančně náročnější.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Pro správné nastavení teplot je důležité používání termostatických hlavic na radiátorech. Hlavice má v místnosti udržovat co nejstabilnější teplotu, proto ji nepoužívejte pouze jako ventil s funkcí zapnuto/vypnuto. Z požadované hodnoty se doporučuje jen mírně přidávat nebo ubírat.

Rekonstrukce se vyplatí

Z dlouhodobého hlediska je nejefektivnějším úsporným řešením ve starších domech kompletní zateplení fasády a střechy společně s výměnou oken a dveří. Kvalitně provedená rekonstrukce může snížit energetické náklady domu o 60 % a více. S financováním nákladné rekonstrukce vám navíc pomohou dotační programy, například Nová zelená úsporám.

Spotřebu vody lze snížit komfortně

Průměrná denní spotřeba vody je okolo 100 litrů. Během zimy se pak zvyšuje zejména spotřeba teplé vody, jejíž ohřev je energeticky velmi náročný. Odborníci proto doporučují vyměnit horkou vanu za sprchu, čímž snížíte spotřebu teplé vody zhruba o dvě třetiny. Řešením, které není nákladné a nezbaví vás pocitu pohodlí, je poté instalace šetřičů vody. Fungují na principu smíchání vodního proudu se vzduchem, takže vody proteče menší množství, ale vy nic nepoznáte.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Během zimy více svítíme

V zimě se častěji zdržujeme doma, takže více svítíme a zapínáme energeticky náročné spotřebiče. V řadě domácností se elektřinou rovněž topí. Snížit spotřebu i mimo zimu jde díky pořízení a instalaci LED žárovek. Tento typ osvětlení je energeticky úsporný, oproti běžným žárovkám spotřebuje až sedmkrát méně elektrické energie. Pokud můžete více investovat, doporučuje se též výměna starých domácích spotřebičů. Nejvíce energie spotřebují velké spotřebiče jako lednice a pračka. Zejména u těch se zaměřte na energetickou třídu A+++. Jejich spotřeba je o desítky procent nižší než před 15 lety.