K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

22

Jak zařídit hospodárné zateplení domu?

Témata

 • Kvalitní zateplení domu ušetří spoustu energie, peněz a práce, architekta, projektanta nebo stavební firmu proto vybírejte pečlivě.
 • O provozních nákladech svojí domácnosti uvažujte v horizontu celé generace. Využijte současné postupy a technologie, abyste nemuseli zbytečně platit za energii.

Srovnejme různé úrovně zateplení domu

REKONSTRUKCE
    Investice Teplo na rok Návratnost
Dům z roku 1980     29 000 Kč  
Přestavba na nízkoenergetický dům   600 000 Kč 7 000 Kč 28. rok
Přestavba na pasivní dům   700 000 Kč 2 000 Kč 26. rok
NOVOSTAVBA        
    Investice Teplo na rok Návratnost
Běžná současná novostavba   2 000 000 Kč 16 000 Kč -
Stavba pasivního domu   2 400 000 Kč 2 000 Kč 29. rok

V tabulce srovnáváme domy s plochou 100 m2 vytápěné zemním plynem. Měřítkem návratnosti je vždy provozně nejdražší varianta. Počítáme s nejpesimističtějšími scénáři a současnou průměrnou cenou plynu 1,46 Kč/kWh. Zateplení domu snižuje roční spotřebu tepelné energie přibližně z 200 kWh/m2 (dům postavený roku 1980), respektive 110 kWh/m2 (běžná současná novostavba) pod 50 kWh/m2 („nízkoenergetický dům“), nebo pod 15 kWh/m2 („pasivní dům“).

TIP

Pokračujme optimističtěji a konkrétněji. Nízkoenergetickou, nebo rovnou pasivní dřevostavbu můžete získat za necelé 2 miliony korun včetně DPH! Cena záleží na velikosti a vybavení, stavba trvá 3 měsíce.

Zateplení novostavby a rekonstrukce staršího domu

RADA

Pokud stavíte nový dům „na zelené louce“, chtějte za pasivní standard stejnou cenu, jakou byste utratili za obyčejnou stavbu. Dávno neplatí, že by pasivní domy byly výrazně dražší, než ty obyčejné.

 • Svěřte starost odborníkovi

Zateplování domu je komplexní projekt, který vyžaduje nadhled a plánování, i když třeba začnete jenom dílčími změnami. Záleží také na výběru materiálů, které se k sobě musejí hodit, aby dlouho vydržely. Svépomocné práce lákají každého kutila, ale výhodnější bývá zkušený architekt , projektant nebo stavební firma. Při výběru sledujte reference.

 • Počítejte s delší návratností

Zateplení domu patří mezi dlouhodobé, ale bezpečné investice. Izolační materiál velmi pravděpodobně nikdo neukradne, navíc bývá odolný vůči ohni (ačkoli například pěnový polystyrén může velkému požáru částečně podlehnout). Když už zateplení domu financujete, zbytečně nešetřete. Například na obvodové stěny použijte dostatečnou šířku tepelné izolace - třeba i 18 až 30 centimetrů. Užitečnou roli pak plní nezávislý stavební dozor, který bude průběh prací a všechny výsledky kontrolovat.

 • Zateplení domu doplňte větracím systémem

Při dýchání vytváříme oxid uhličitý, který ve vysoké koncentraci způsobuje zdravotní potíže. Důsledné utěsnění domu při zateplení omezuje energetické úniky, ale také přirozenou výměnu vzduchu. Řešením je systém rekuperačního větrání, který nejen vymění odpadní vzduch za čerstvý, ale také využije jeho teplo.

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*