Jak v domácnosti využívat dešťovou vodu

  1. Využíváním dešťové vody šetříte životní prostředí – snižujete spotřebu pitné vody.
  2. Dešťovka je zdarma, jejím používáním šetříte také náklady na pitnou vodu.
  3. Základní využívání dešťové vody pro zálivku zahrady je jednoduché, stačí vám sud a úprava okapu.
  4. Dešťovou vodou můžete také splachovat toaletu nebo prát prádlo..

Proč je to důležité

Získávání vody z přírody, která by jinak stékala do kanalizace, má mnoho výhod. Snižujete spotřebu pitné vody, a tím šetříte i svoji peněženku. Využívání dešťové vody rovněž přispívá ke snižování rizika sucha a pomáhá ochraňovat životní prostředí tím, že omezuje odvádění dešťové vody do kanalizace. Začít využívat dešťovou vodu je přitom hlavně v rodinných domech snadné – sud na vodu a úprava okapu vás vyjdou na pár stovek korun.

 Pokud chcete dešťovou vodu více využívat nebo máte větší zahradu, hodit se vám bude podzemní nádrž. Je sice dražší a náročnější na instalaci, ale můžete na ni dostat dotaci a voda v ní vydrží déle čerstvá a čistá.

Tipy pro využívání dešťové vody v domácnostech

  • Sběr dešťové vody: Nejdůležitějším krokem je vybavit svou domácnost nějakou nádrží, do níž se bude dešťová voda sbírat. Nejjednodušší je sud na vodu, který běžně koupíte třeba v hobbymarketu. Do sudu pak svedete vodu z okapu.
  • Filtrace a čištění vody: Pokud chcete dešťovou vodu využívat také třeba pro splachování toalety nebo praní, je nutné ji filtrovat a čistit. Filtrační systém, který bývá často součástí podzemní nádrže, odstraní různé nečistoty a usazeniny. Přefiltrovanou vodu pak můžete v domácnosti dále využívat.
  • Zalévání zahrad a zeleně: Už jsme to nakousli, dešťová voda je ideální pro zavlažování zahradních rostlin a zeleně. Můžete ji využít k zavlažování trávníků, květinových záhonů, zahradní zeleniny a stromů. Zavlažování dešťovou vodou je ekonomické a udržitelné a zároveň chrání zásoby pitné vody. Zálivka dešťovou vodou lépe prospívá i samotným rostlinám.
  • Praní a úklid: Dešťová voda je skvělou alternativou i pro praní prádla a všeobecný úklid domácnosti. Místo používání pitné vody můžete využít dešťovou vodu při praní oblečení a ložního prádla. Buďte však opatrní a používejte ji pouze pro prádlo, které nevyžaduje speciální péči. Využít ji můžete rovněž pro úklid domácnosti, jako je vytírání podlah, mytí oken, čištění koupelen a dalších povrchů. Jednoduše ji napustíte do nádoby a používáte jako běžný čisticí prostředek.
  • Splachování toalety: Velmi vhodné je využití dešťové vody pro splachování toalet. Potřebujete zde ale navíc také vodárnu, která dodá potřebný tlak vody. Ucelené systémy pro využití dešťové vody na toaletách jsou běžně v prodeji a navíc na ně můžete získat státní příspěvek z dotačního programu Dešťovka.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat:

Šťastné a zelené! Užijte si Vánoce s udržitelně zabalenými dárky
Během vánočních svátků odvážejí popeláři o 15 % více odpadu než obvykle.
Víc najdete tady
V popelnicích končí o Vánocích rekordní množství potravin. Jak šetřit jídlem i energiemi?
Na každého Čecha připadne za rok 57 kilogramů vyhozených potravin. Nejde přitom jen o kuchyňský odpad, ale o jídlo, které bychom jinak snědli.  
Víc najdete tady
Jak může ekologie šetřit peníze
Ekologie pomáhá šetřit peníze.
Víc najdete tady