E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Vyplatí se elektroauto?

Automobil Elektřina Emise Investice Veřejný sektor
  •  S elektroautem přejedete mezi Prahou a Brnem za 100 korun, možná i levněji.
  •  Baterii pohodlně dobijete doma a navíc dostanete celoročně levnější elektřinu.
  •  Během jízdy nevypustíte do vzduchu žádné škodlivé emise. Elektroauto má mnoho výhod, ale většinu řidičů odrazuje vyšší pořizovací cenou.

Dobíjejte svůj elektromobil za výhodnější ceny s kartou E.ON Drive. Jako registrovaný zákazník budete mít 1 kWh už od 3 korun a v aplikaci E.ON Drive si můžete například prohlédnout historii dobíjení. Navíc vám můžeme postavit dobíječku i u vás doma. Objevujte možnosti elektromobility na E.ON Drive.

Elektroauto seženete draze i levně

Nejvyhledávanější modely vyrábí kalifornská společnost Tesla Motors. Milovníky techniky oslňuje především Modelem S. Výkonnější, vytrvalejší a dražší elektroauto budete na současném trhu hledat těžko. Americký elektromobil Tesla Model S stojí zhruba 2 200 000 Kč. Velký zájem je však o nejnovější automobil střední třídy Tesla Model 3. Jeho výroba a prodej již běží a v Česku se toto auto prodává za přibližně 1 200 000 Kč.  Průměrné evropské elektroauto stojí méně, ceny elektrických aut běžných značek se pohybují okolo 500 000 - 1 000 000 Kč.

Srovnejme osobní vozidla na benzín, CNG a elektřinu

Spalovací motory mají nižší tržní hodnotu, ale zároveň vyšší provozní náklady. V autosalónu vypadá jako nejlepší volba tradiční a nejrozšířenější benzínový pohon. Ovšem s každou další vyjížďkou zarputile saje peníze svého majitele, zatímco modernější vozidla slouží poměrně hospodárněji. Zhruba po 200 000 kilometrech vychází levněji stlačený zemní plyn (CNG) a po dalším nájezdu šetří řidičovu peněženku rovněž elektroauto.

Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 400 000 km Celkové náklady
Auto na benzín 250 000 Kč 640 000 Kč 890 000 Kč
Auto na plyn (CNG) 270 000 Kč 360 000 Kč 630 000 Kč
Elektromobil (Škoda Citigo iV) 429 000 Kč 200 000 Kč 629 000 Kč

(Ceny a náklady jsou pouze přibližné, vycházejí z aktuálních nabídek na automobilovém trhu. Předpokládáme, že benzínový pohon vyjde na 1,6 Kč/km, plynový pohon na 0,9 Kč/km a elektromobil pojede za 0,5 Kč/km. Nezapočítáváme úsporu za odběr elektřiny v domácnosti díky výhodnější distribuční sazbě, ani za levnější technické kontroly a servisní prohlídky díky bezemisnímu provozu. Majitelé solárních elektráren navíc mohou jezdit téměř zadarmo - "na slunce". Srovnáváme nejlevnější elektromobil na českém trhu - Škoda Citigo iV. Srovnání je jen pro hrubou orientaci.)

Specializovaná kalkulačka vám spočítá ekonomickou výhodnost a ekologickou šetrnost stlačeného zemního plynu.

Celkové náklady srovnávejte vzhledem ke vstupní investici, provozním výdajům a předpokládanému nájezdu. Během kilometrové jízdy můžete spotřebovat jenom 135 Wh energie, řečí peněz 40 haléřů. Nejlevnější elektroauto poznáme tak, že dosáhne nejnižšího výsledku v následujícím výpočtu: pořizovací investice + (nájezd v kilometrech x cena kilometrové jízdy).