E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Vyplatí se elektroauto?

Automobil Elektřina Emise Investice Veřejný sektor
  •  S elektroautem přejedete mezi Prahou a Brnem za 100 korun, možná i levněji.
  •  Baterii pohodlně dobijete doma a nádavkem dostanete celoročně levnější elektřinu.
  •  Během jízdy nevypustíte do vzduchu žádné škodlivé emise. Elektroauto spojuje mnoho pozitiv, ale většinu řidičů odrazuje pořizovací cenou.

Využijte možnosti nabíjení elektromobilů za výhodné ceny s naším programem E.ON Drive. Svůj elektromobil můžete dobíjet v neustále rostoucí síti nabíjecích stanic za 3 Kč/kWh! 

Elektroauto seženete draze i levně

Nejvyhledávanější modely vyrábí kalifornská společnost Tesla Motors. Milovníky techniky oslňuje především Modelem S. Výkonnější, vytrvalejší a dražší elektroauto budete na současném trhu hledat těžko. Americký elektromobil Tesla Model S stojí v přepočtu přibližně  kolem 1 900 000 Kč za nejlevnější provedení vozu. Velký zájem je však o nejnovější automobil střední třídy Tesla Model 3. Jeho výroba a prodej již běží a v Česku by se měl tento vůz prodávat zhruba za necelý milion korun.  Průměrné evropské elektroauto stojí méně a svoji cenu může vrátit dříve.

Srovnejme osobní vozidla na benzín, CNG a elektřinu

Spalovací motory mají nižší tržní hodnotu, ale zároveň vyšší provozní náklady. V autosalónu vypadá jako nejlepší volba tradiční a nejrozšířenější benzínový pohon. Ovšem s každou další vyjížďkou zarputile saje peníze svého majitele, zatímco modernější vozidla slouží poměrně hospodárněji. Zhruba po 200 000 kilometrech vychází levněji stlačený zemní plyn (CNG) a po dalších 200 000 kilometrech šetří řidičovu peněženku rovněž elektroauto.

Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 400 000 km Celkové náklady
Auto na benzín 250 000 Kč 640 000 Kč 890 000 Kč
Auto na plyn (CNG) 270 000 Kč 360 000 Kč 630 000 Kč
Elektromobil 600 000 Kč 200 000 Kč 800 000 Kč

(Ceny a náklady jsou pouze přibližné, vycházejí z aktuálních nabídek na automobilovém trhu. Předpokládáme, že benzínový pohon vyjde na 1,6 Kč/km, plynový pohon na 0,9 Kč/km a elektromobil pojede za 0,5 Kč/km. Nezapočítáváme úsporu za odběr elektřiny v domácnosti díky výhodnější distribuční sazbě, ani za levnější technické kontroly a servisní prohlídky díky bezemisnímu provozu. Majitelé solárních elektráren navíc mohou jezdit téměř zadarmo - "na slunce".)

Specializovaná kalkulačka vám spočítá ekonomickou výhodnost a ekologickou šetrnost stlačeného zemního plynu.

Celkové náklady srovnávejte vzhledem ke vstupní investici, provozním výdajům a předpokládanému nájezdu. Během kilometrové jízdy můžete spotřebovat jenom 135 Wh energie, řečí peněz 40 haléřů. Nejlevnější elektroauto poznáme tak, že dosáhne nejnižšího výsledku v následujícím výpočtu: pořizovací investice + (nájezd v kilometrech x cena kilometrové jízdy).

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.