Vyplatí se elektroauto? 27

Automobil Elektřina Emise Investice Veřejný sektor

  •  S elektroautem přejedete mezi Prahou a Brnem za 100 korun, možná i levněji.
  •  Baterii pohodlně dobijete doma a nádavkem dostanete celoročně levnější elektřinu.
  •  Během jízdy nevypustíte do vzduchu žádné škodlivé emise. Elektroauto spojuje mnoho pozitiv, ale většinu řidičů odrazuje pořizovací cenou.

TIP

Majitelé elektromobilů mohou využívat zvýhodněné distribuční sazby D27d (pro domácnosti) a C27d (pro podnikatele), ve kterých díky nízkému tarifu klesá průměrná cena elektřiny až na 3 Kč/kWh (většina domácností platí bezmála 5 Kč/kWh). Elektromobil můžete nabít zdarma například v Brně (ve Vaňkovce a na Letišti).

Elektroauto seženete draze i levně

Nejvyhledávanější modely vyrábí kalifornská společnost Tesla Motors. Milovníky techniky oslňuje především Modelem S, který půjčujeme svatebčanům. Výkonnější, vytrvalejší a dražší elektroauto budete na současném trhu hledat těžko. Tesla prodává svůj nejlepší stroj řádově za miliony korun! Průměrné evropské elektroauto stojí několikanásobně méně a svoji cenu může vrátit dříve.

Srovnejme osobní vozidla na benzín, CNG a elektřinu

Spalovací motory mají nižší tržní hodnotu, ale zároveň vyšší provozní náklady. V autosalónu vypadá jako nejlepší volba tradiční a nejrozšířenější benzínový pohon. Ovšem s každou další vyjížďkou zarputile saje peníze svého majitele, zatímco modernější vozidla slouží poměrně hospodárněji. Zhruba po 200 000 kilometrech vychází levněji stlačený zemní plyn (CNG) a po dalších 200 000 kilometrech šetří řidičovu peněženku rovněž elektroauto.

Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 400 000 km Celkové náklady
Auto na benzín 200 000 Kč 640 000 Kč 840 000 Kč
Auto na plyn (CNG) 270 000 Kč 360 000 Kč 630 000 Kč
Elektromobil 600 000 Kč 200 000 Kč 800 000 Kč

(Ceny a náklady jsou pouze přibližné, vycházejí z aktuálních nabídek na automobilovém trhu. Předpokládáme, že benzínový pohon vyjde na 1,6 Kč/km, plynový pohon na 0,9 Kč/km a elektromobil pojede za 0,5 Kč/km. Nezapočítáváme úsporu za odběr elektřiny v domácnosti díky výhodnější distribuční sazbě, ani za levnější technické kontroly a servisní prohlídky díky bezemisnímu provozu. Majitelé solárních elektráren navíc mohou jezdit téměř zadarmo - na slunce.)

RADA

Celkové náklady srovnávejte vzhledem ke vstupní investici, provozním výdajům a předpokládanému nájezdu. Během kilometrové jízdy můžete spotřebovat jenom 135 Wh energie, řečí peněz 40 haléřů. Nejlevnější elektroauto poznáme tak, že dosáhne nejnižšího výsledku v následujícím výpočtu: pořizovací investice + (nájezd v kilometrech x cena kilometrové jízdy).

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.