E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Vyplatí se elektromobil?

Automobil Elektřina Emise Rodinný rozpočet Veřejný sektor
  •  Elektromobil jezdí tiše a přitom nevypouští žádné škodlivé emise.
  •  Elektrická auta však mnoho řidičů odrazují vysokou pořizovací cenou a omezeným dojezdem. 

Pro některé uživatele jsou elektromobily vhodné a výhodné už dnes  - zejména pro ty, kdo jezdí hlavně po městě a často. Elektromobil si už nyní pochvalují třeba majitelé restaurací, kteří zároveň rozváží jídlo, nebo třeba lidé, kteří denně dojíždí do práce a nemohou využít hromadnou dopravu.  Než ale o takovém autě začnete uvažovat, dobře si rozmyslete, kolik autem ročně najezdíte, na jak dlouhé vzdálenosti a jak často vyrážíte a zda máte možnost auto dobíjet doma, případně v práci.

Dobíjejte svůj elektromobil za výhodnější ceny s kartou E.ON Drive. Jako registrovaný zákazník budete mít 1 kWh už od 3 korun a v aplikaci E.ON Drive si můžete například prohlédnout historii dobíjení. Navíc vám můžeme postavit dobíječku i u vás doma. Objevujte možnosti elektromobility na E.ON Drive.

Elektromobil vyjde levněji při velkém nájezdu

Cenovky na nových strojích říkají jenom část pravdy. Elektromobil vrací svému majiteli vloženou investici každým najetým kilometrem. Šetříte tak pomalu, ale jistě. Elektromobil může vyjít levněji než benzinový vůz  zhruba po 200 000 najetých kilometrech. Následující srovnání berme pouze jako orientační, v delším časovém horizontu mohou například zdražovat fosilní paliva.

Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 200 000 km Celkové náklady
Auto na benzín 250 000 Kč 320 000 Kč 570 000 Kč
Elektromobil (Škoda Citigo iV) 429 000 Kč 100 000 Kč 529 000 Kč

(Ceny a náklady jsou pouze přibližné, vycházejí z aktuálních nabídek na automobilovém trhu. Předpokládáme, že benzínový pohon vyjde na 1,6 Kč/km, plynový pohon na 0,9 Kč/km a elektromobil pojede za 0,5 Kč/km. Nezapočítáváme úsporu za odběr elektřiny v domácnosti díky výhodnější distribuční sazbě, ani za levnější technické kontroly a servisní prohlídky díky bezemisnímu provozu. Majitelé solárních elektráren navíc mohou jezdit téměř zadarmo - na slunce.)

Celkové náklady srovnávejte vzhledem ke vstupní investici, provozním výdajům a předpokládanému nájezdu. Kilometrová jízda může stát jenom 40 haléřů. Nejlevnější elektromobil poznáme tak, že dosáhne nejnižšího výsledku v následujícím výpočtu: pořizovací investice + (budoucí nájezd v kilometrech x cena kilometrové jízdy).

Elektromobil pořídíte draze i levně

Nejvyhledávanější modely vyrábí kalifornská společnost Tesla Motors, ale elektrické vozy nabízí i mnoho dalších automobilek, jako je BMW, Audi, Hyundai nebo Škoda Auto.  Milovníky techniky oslňuje především Tesla Model S a nově cenově dostupnější Model 3, který se prodává zhruba za 1 200 000 Kč. 

Průměrný elektromobil tradičních automobilek však stojí méně a svoji cenu může vrátit dříve. Na české dálnici dosáhne maximální povolené rychlosti. S plnou baterií určitě dojede z Prahy do Jihlavy, ale další nabití budete potřebovat, pokud míříte až do Brna. Kolik času ztratíte? Z domácí elektrické zásuvky potrvá plné nabití 8-12 hodin, u nabíjecí stanice necelou hodinu.