Jaké jsou optimální teploty v místnostech?

  1. Teplota v místnosti by se měla ideálně pohybovat okolo 20 °C. Zdravý člověk se ale cítí pohodlně i při 18 °C.
  2. Optimální teplota se v jednotlivých místnostech mírně liší. V koupelně je dobré mít tepleji, naopak na chodbě nebo ve spíži chladněji.
  3. V obývaných místnostech se jako výpočtová teplota uvádí 20 °C, v koupelně 24 °C a v předsíni pak 15 °C. Tyto hodnoty ale slouží hlavně projektantům a dalším odborníkům, kteří se jimi řídí při stavbě nebo rekonstrukcích.
  4. Přetápění domácnosti je energeticky náročné, navíc škodí zdraví. Lidský organismus je pak méně zvyklý na chlad, a tím pádem i náchylnější k nemocem.

Nikdo vám samozřejmě nenařizuje, jakou teplotu máte v domácnosti udržovat.  Zaleží hlavně na tom, co je vám příjemné. Obecně se dá říct, že teplota vnitřních prostor by se měla pohybovat okolo 20 °C. Zdá se vám to málo? Tak si představte, že ještě před padesáti lety bylo podle ekologické organizace Veronica v anglických domácnostech běžné mít během zimy doma jen 14 °C. Dřív jsme zkrátka žili ve větším chladu. Teplo tehdy sloužilo hlavně k vaření. Lidé se běžně zahřívali tlustým oblečením a v noci pořádnou peřinou.

Dneska jsme mnohem zhýčkanější. Britské ministerstvo zdravotnictví v roce 2014 přišlo s analýzou, podle které se lidé doma cítí nejlépe při teplotě mezi 18–20 °C. Když se ale dostatečně obléknou, není problém ani 16 °C.

V obýváku tepleji, než na chodbě

Teplotu je dobré nastavit v každé místnosti individuálně. V obývacím pokoji nebo v koupelně si klidně dopřejte větší teplo. Je ale asi zbytečné příliš vytápět obslužné prostory domu, jako je chodba nebo předsíň. Jaké teploty by vám v domě měly stačit?

  • Obývací pokoj: 20–21 °C
  • Ložnice: 16–18 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Chodba, schodiště: 10–15 °C
  • Koupelna: 24 °C

Moderní topení můžete aktivně řídit

Kromě dodržování optimálních pokojových teplot je dobré myslet na snižování teploty v době, kdy nejste doma. Před odchodem teplotu nastavte na 16 °C a po návratu ji znovu zvyšte. Pokud máte doma chytré nastavení vytápění, můžete si teplotu zvýšit na dálku a přijít do příjemně vyhřátého domova. Topení ale nevypínejte úplně. Vychladly by vám totiž stěny a okenní rámy a zima by se vám doma držela déle.

Pozor na přetápění

Spousta rodin má tendenci domácnost přetápět až na 25 °C.  Když ale dlouhodobě pobýváte v takto přetopených místnostech, snižujete adaptabilitu svého organismu na chlad. To má pak negativní účinky na lidské zdraví – člověk bývá častěji nemocný.   

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění?

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady