Jak se dobře připravit na topnou sezónu?

  1. Pozvěte si servisního technika, aby prohlédl kotel.
  2. Zkontrolujte stav radiátorů, správnou funkci termostatu případně termostatických hlavic.
  3. Pozor na těsnost oken a dveří. Pokud máte stará okna, zvažte jejich utěsnění.
  4. Pokud topíte tuhým palivem, zásobte se jím dopředu a nechte zkontrolovat komín.

Nepodceňte revize kotle a plynových zařízení

Kontrola plynových kotlů a dalších spotřebičů by měla proběhnout jednou ročně. Není sice ze zákona povinná, ale výrobci a odborníci tyto kontroly důrazně doporučují. Každoroční odbornou kontrolou kotle výrazně snižujete riziko nepříjemných poruch během topné sezóny. V topné sezóně je navíc většina servisních techniků, kteří kontroly provádějí, plně vytížena. Je proto vhodné na jejich objednání myslet s předstihem, a to i v případě, že bydlíte v nájemním domě.

Už jste nakoupili palivo?

Technickým kontrolám se nevyhnete ani u kotlů na tuhá paliva. U nich jsou dokonce odborné kontroly povinné. Nechat zkontrolovat kotel musíte alespoň jednou za tři roky. Léto je také nejvhodnějším obdobím pro nákup paliva. Ceny pelet a palivového dříví jsou totiž v tomto období nejnižší. Pokud jste se tedy ještě nezásobili palivem, máte nejvyšší čas. Například rozdíl cen pelet mezi létem a zimou činí podle odborníků z organizace Česká peleta 10–20 %.

Radiátory a jejich vylepšení

Drobnou pozornost si zaslouží také radiátory. Ty je dobré vizuálně zkontrolovat, zda nerezaví a netečou. Klíčovým místem je přitom hlavně napojení teplovodního potrubí na těleso radiátoru a také ventil. Pokud máte termostatické ventily, protočte je a nechte je zatím naplno otevřené. V topné sezóně by radiátor nemělo nic zakrývat – ani nábytek, závěsy či záclony. Pokud je to možné, zkuste instalaci odrazných folií za radiátor, která odráží do místnosti sálavé teplo. Díky odrazným foliím by se měla místnost také rychleji vytápět. 

Objednejte si kominíka

Kontroly a údržba spalinových cest – tedy hlavně komína, kouřovodů – se v rodinných domech často podceňují. A to přesto, že v případě kotlů na tuhá paliva s výkonem do 50 kW jsou jednou ročně povinné. Bezvadný technický stav komína je přitom důležitý pro bezpečné vytápění. A to nejen v případě topení tuhými palivy, ale i tehdy, pokud máte instalovaný plynový kotel nebo ohřívač vody. Přes léto nepoužívaný komín mohou ucpat třeba ptáci, což pak může při spuštění plynového kotle způsobit i otravu oxidem uhelnatým. Před topnou sezónou je objednání služeb kominíka jednodušší. Základní kontrola komína vás přijde na pár stovek a za jistotu a bezpečí to určitě stojí.

Zdánlivě nesouvisející problém: Těsnost oken a dveří

Špatně utěsněnými okny a dveřmi v zimě uniká i 30–40 % tepla. Jejich kvalita se tak významně podepisuje na tepelné pohodě v domě. Máte-li stará okna, je nejvyšší čas na jejich výměnu. Pokud vám ale takto radikální rekonstrukci nedovolí váš rodinný rozpočet, využijte levnějších možností jejich vylepšení. Stávající okna je možné osadit izolační folií, která dokáže snížit únik tepla přes sklo až o třetinu. Ceny izolačních folií se pohybují okolo 500 Kč za m2.

Vedle prosklení byste měli věnovat zvýšenou pozornost také okenním rámům a opravit všechny případné závady, jako je oprýskaný lak a poškozený sklenářský tmel. Hodí se také na okna a dveře aplikovat silikonové těsnění.

Chcete nový kotel od E.ONu? 

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. U nás si ho můžete pořídit na splátky bez navýšení a dáme vám na něj 7letou záruku. Vy se nemusíte o nic starat, všechno zařídíme za vás. Výhodný tarif plynu je u nás samozřejmostí.  

Chci kotel od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to inteligentní dům?

Inteligentní dům představuje komfortní a pohodlný způsob moderního bydlení.  
Víc najdete tady

V čem je výhodné inteligentní ovládání domu?

Přístroj v pohotovostním režimu také spotřebovává energii a může zapříčinit požár. 
Víc najdete tady

Jak na stínění oken?

Pořízením žaluzií, závěsů nebo rolet interiér zastíníte a zatemníte.
Víc najdete tady