Jak se dobře připravit na topnou sezónu

 1. Kotel vyžaduje pravidelnou kontrolu a servis.
 2. To stejné se týká radiátorů, termostatu a termostatických hlavic.
 3. Připravte si dostatek tuhých paliv a zkontrolujte nebo vyčistěte komín.
 4. Utěsněte okna a dveře.

Proč je to důležité

Domácnosti se snaží ušetřit na energiích a přitom často zanedbávají kontrolu a servis topení nebo čištění komínů. Nejen, že tak zbytečně přichází o své úspory, ale také riskují vznik požáru. Nezapomeňte, že kontrola by měla probíhat každoročně před topnou sezónou. Správná funkčnost celé topné soustavy zajistí, že ročně ušetříte třeba i tisíce korun za energie, protože topení pracuje v optimálním režimu. Stejně důležitá je kontrola radiátorů a jejich odvzdušnění. Věnujte se i napojení hlavně potrubí na těleso radiátoru nebo náznak rzi a protékání.

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

Co je dobré vědět

Plynový kotel doporučujeme kontrolovat každý rok, hlavně jde o vyčištění a seřízení. Povinná je pak celková revize odborníkem, a to jednou za tři roky. Tuto povinnost musí splňovat i majitelé kotlů na tuhá paliva. Snížíte tím riziko různých poruch.

U plynových kotlů a kotlů na tuhá paliva o výkonu do 50 kW je také povinnost kontroly spalinových cest. Komín vyčistí kominík. Pokud by byl totiž ucpaný, může dojít k požáru.

Pokud sháníte servisního technika na revizi kotle, je dobré na to myslet dostatečně dopředu, nejlépe v létě, protože někteří mají už na celý měsíc plno. A pamatujte, že ne každý topenář dělá i revizi. Léto využijte i pro nákup tuhých paliv, kdy jsou jejich ceny na nejnižší úrovni.

Pokud víte, že nemáte rozpočet na výměnu okenvchodových dveří, můžete využít izolační folii na sklo. Její cena se pohybuje okolo 500 Kč za 1 m2. Díry mezi oknem, parapetem a zdí zatmelte, případně využijte silikonové těsnění do drážek oken nebo rámu dveří. Jsou to levná, ale efektivní opatření, aby do vašeho domu nepronikala zima a teplo naopak neunikalo ven.

Co můžete udělat hned

 • Odvzdušněte radiátory.
 • Nainstalujte termostatické hlavice nebo centrální termostat.
 • Radiátory v topné sezóně nezakrývejte nábytkem ani závěsy.
 • Pro efektivnější topení nainstalujte odrazové folie za radiátor.
 • Rezervujte si termín servisního technika.
 • Domluvte se s kominíkem na vyčištění a kontrole komínů.
 • Utěsněte nebo rovnou vyměňte okna nebo dveře.

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik energie ušetří LED televize
LED podsvícení obrazovky televizorů a počítačových monitorů šetří energii. Televize s LED podsvícením má ve srovnání se staršími modely, které jsou podsvíceny zářivkou, nižší spotřebu elektřiny.  
Víc najdete tady
Co je chytrý bojler a co umí
Ohřev vody může být díky chytrému bojleru mnohem efektivnější.
Víc najdete tady
Co říká energetický štítek na spotřebičích
Energetický štítek usnadňuje orientaci při nákupu spotřebičů.
Víc najdete tady