E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak na kvalitní a efektivní zateplení domu?

Teplo Rodinný rozpočet Investice Moderní technologie
  •  Kvalitní zateplení domu ušetří spoustu energie, peněz a práce, architekta, projektanta nebo stavební firmu proto vybírejte pečlivě.
  •  O provozních nákladech svojí domácnosti uvažujte v horizontu celé generace. Využijte současné postupy a technologie, abyste nemuseli  zbytečně platit za energii.

Zateplit dům není úplně malá investice, zateplit dům je však ekonomické i ekologické. Kvalitní zateplení znamená snížení nákladů na vytápění i o polovinu, a to už je znát. Zateplený dům navíc představuje mnohem menší zátěž pro životní prostředí. Ušetřeným teplem pomáháte snižovat emise skleníkových plynů.

Srovnejme různé úrovně zateplení domu

Rekonstrukce - starší rodinný dům z roku 1980 

  Investice Teplo na rok Návratnost
Náklady na vytápění   29 000 Kč  
Přestavba na nízkoenergetický dům 600 000 Kč 7 000 Kč 28. rok
Přestavba na pasivní dům 700 000 Kč 2 000 Kč 26. rok

Novostavba

  Investice Teplo na rok Návratnost
Běžná současná novostavba 2 000 000 Kč 16 000 Kč -
Stavba pasivního domu 2 400 000 Kč 2 000 Kč 29. rok

V tabulce srovnáváme domy s plochou 100 m2 vytápěné zemním plynem. Měřítkem návratnosti je vždy provozně nejdražší varianta. Počítáme s nejpesimističtějšími scénáři a současnou průměrnou cenou plynu 1,46 Kč/kWh. Zateplení domu snižuje roční spotřebu tepelné energie přibližně z 200 kWh/m2 (dům postavený roku 1980), respektive 110 kWh/m2 (běžná současná novostavba) pod 50 kWh/m2 („nízkoenergetický dům“), nebo pod 15 kWh/m2 („pasivní dům“).

Zateplení novostavby a rekonstrukce staršího domu

Pokud stavíte nový dům „na zelené louce“, chtějte za pasivní standard stejnou cenu, jakou byste utratili za obyčejnou stavbu. Dávno neplatí, že by pasivní domy byly výrazně dražší, než ty obyčejné.

  • Svěřte starost odborníkovi

Zateplování domu je komplexní projekt, který vyžaduje nadhled a plánování, i když třeba začnete jenom dílčími změnami. Záleží také na výběru materiálů, které se k sobě musejí hodit, aby dlouho vydržely. Svépomocné práce lákají každého kutila, ale výhodnější bývá zkušený architekt , projektant nebo stavební firma. Při výběru sledujte reference.

  • Počítejte s delší návratností

Zateplení domu patří mezi dlouhodobé, ale bezpečné investice. Izolační materiál velmi pravděpodobně nikdo neukradne, navíc bývá odolný vůči ohni (ačkoli například pěnový polystyrén může velkému požáru částečně podlehnout). Když už zateplení domu financujete, zbytečně nešetřete. Například na obvodové stěny použijte dostatečnou šířku tepelné izolace - třeba i 18 až 30 centimetrů. Užitečnou roli pak plní nezávislý stavební dozor, který bude průběh prací a všechny výsledky kontrolovat.

  • Zateplení domu doplňte větracím systémem

Při dýchání vytváříme oxid uhličitý, který ve vysoké koncentraci způsobuje zdravotní potíže. Důsledné utěsnění domu při zateplení omezuje energetické úniky, ale také přirozenou výměnu vzduchu. Řešením je systém rekuperačního větrání, který nejen vymění odpadní vzduch za čerstvý, ale také využije jeho teplo.