E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak na kvalitní zateplení fasády?

Teplo Stavební úpravy Investice Moderní technologie
 •  Důležité je nepodcenit tloušťku izolace.
 • Pozor také na stavební detaily, jako je ostění oken a dveří, parapety a okapnice.
 • Se zateplením fasády je dobré také vyměnit stará okna a dveře.   
 • Kvalitní izolace sníží spotřebu tepelné energie na polovinu, v pasivním standardu na  úplné minimum.

Zateplení domů je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak ušetřit za vytápění. Kvalitní zateplení domu není úplně jednoduché a rozhodně nejde jen o to „oblepit fasádu polystyrenem.“ Aby zateplení domu dobře plnilo svůj účel je nutné jej pečlivě navrhnout a celému procesu věnovat velkou pozornost. A to od prvotních úvah, přes projekt, výběr realizační firmy až po vlastní realizaci.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Častou chybou při zateplení fasády bývá nedostatečná tloušťka tepelně-izolační vrstvy. Tu je nutné spočítat a měla by odpovídat místním podmínkám a požadovanému snížení tepelné ztráty domu. Standardní dům se obvykle zatepluje izolačními deskami s tloušťkou okolo 15 cm, nízkoenergetický dům pak 25cm izolací. Pasivní domy mívají vrstvu tepelné izolace silnou 30 cm a více. S výhledem na příští desetiletí se jako optimální izolace jeví minimálně 15-20 cm.

Pozor také na okna

Z hlediska zateplení domu jsou důležitá také okna. Právě starými okny totiž často z interiéru uniká velké množství tepla. Pokud tedy hodláte zateplovat fasádu domu, zvažte rovněž výměnu oken za nová a více izolační. Nová okna je vhodné umístit do roviny s vnější stranou zdiva nebo na konzoly přímo do vrstvy tepelné izolace (takzvaná předsazená montáž). Díky tomu se vyhnete tepelným mostům v ostění oken a také zvětšíte plochu vnitřních parapetů. A to není nikdy na škodu.

Při zateplování oken je důležité nepodcenit detaily. Problematické bývá třeba napojení tepelné izolace na rám okna, nebo kvalitní provedení horní a spodní okapnice.

Materiály pro zateplení fasády

Nejčastějším materiálem pro zateplení fasády je nejspíš pěnový polystyren. Desky z pěnového polystyrenu jsou poměrně levné, nabízí přitom velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Právě pěnový polystyren asi bude vaše hlavní volba, pokud vás při zateplení domu tlačí rozpočet. Pokud můžete, využijte šedý polystyren, který nabízí lepší izolační vlastnosti a je jen mírně dražší než běžná bílá varianta. Desky z šedého polystyrenu jsou ale křehčí a náchylnější na přehřátí nekryté vrstvy ve fázi realizace v létě.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

Hlavně výškové stavby a větší obytné domy se často zateplují minerální vlnou. Jde totiž o nehořlavý materiál, jehož další výhodou je dobrá prodyšnost. Vrstva minerální vlny je prostupná pro vodní páru, a to může být výhodné hlavně tam, kde je stěna zateplovaného domu mírně vlhká nebo kde taková vlhkost hrozí. I tak ale platí, že zateplovat je možné pouze suché zdivo!

Na výrobu minerální vlny je potřeba velké množství energie, polystyren se pak vyrábí z ropy a v přírodě se téměř vůbec nerozkládá. Pokud chcete zateplovat dům s důrazem na ekologickou udržitelnost, musíte se poohlédnout po přírodních tepelně-izolačních materiálech – třeba na bázi konopí, juty, vlny nebo celulózy. Připravte se ale na vyšší cenu.

Co je potřeba pro kvalitní zateplení fasády

 • Pečlivě připravený projekt,
 • nepodcenit tloušťku tepelné izolace,
 • kvalitní realizace s důrazem na detaily (například ostění oken a dveří, vnější parapety, prostupy atd.),
 • ideálně také současná výměna starých oken a dveří.

Na pravidelné revize plynového kotle už nemusíte myslet. S tarifem Komplet plyn je zařídíme  a zaplatíme za vás!

Zateplení fasády – cena může zůstat nízká i při vysoké kvalitě

Vstupní investici lze snížit díky různým akčním slevám, ale přesnou částku jde spočítat pouze individuálně, pro konkrétní případ. V obecné rovině proberme, jak efektivně poskládat zateplení fasády. Cena záleží například na výšce a členitosti domu, zvolené tloušťce izolace a kvalitě komponent. Zateplení fasády může stát kolem 1 000 Kč za metr čtvereční a více.

Obvyklá skladba zateplení běžného zděného domu (ve směru od interiéru):

 1. Zdivo

 2. Soklová lišta
 3. Penetrace podkladu
 4. Lepicí hmota
 5. Tepelná izolace
 6. Talířové hmoždinky
 7. Skleněná síťovina
 8. Stěrková hmota
 9. Penetrační nátěr
 10. Povrchová úprava