Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl

  1. Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
  2. Jedná se o solární elektrárnu s akumulací energie (baterií), přičemž odběrní místo je zároveň připojeno k distribuční síti.
  3. Distribuční síť slouží jako záloha pro případ vysokého odběru nebo vybité baterie.

Hybridní fotovoltaická elektrárna (HFVE) je zvláštním typem ostrovní solární elektrárny, která nedodává elektřinu do distribuční sítě a obsahuje akumulátor pro „uskladnění“ vyrobené elektřiny pro pozdější využití. Ostrovní solární elektrárny se většinou používají v místech, kde není k dispozici elektrická přípojka.

V případě hybridní solární elektrárny sice místo k distribuční síti připojeno je, avšak solární elektrárna je od něj galvanicky oddělena. Systém proto nevydělává výrobou elektřiny, veškerá vyrobená elektřina se musí spotřebovat přímo na místě. To je ale spíš výhoda, protože provozovatel nepotřebuje žádná povolení Energetického regulačního úřadu.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Fotovoltaiku "zálohuje" elektřina ze sítě 

Kvalitně navržená hybridní solární elektrárna může zabezpečit 80 až 90 % spotřeby běžného provozu firmy (osvětlení, kancelář a podobně), přičemž distribuční síť slouží jen jako záloha. To ale platí, pokud nepoužíváte energeticky náročné spotřebiče, jako jsou elektromotory, elektrické pece a další. V takovém případě jsou samozřejmě úvahy o hybridní solární elektrárně jako prostředku k úsporám bezpředmětné.

Klíčovou součástí HFVE je hybridní střídač, který nejenže mění stejnosměrný proud na střídavý stejných parametrů, jaké jsou v běžné zásuvce, ale umožňuje též přepínat spotřebu energie z akumulátoru a distribuční sítě. Hybridní střídač navíc zajišťuje galvanické oddělení HFVE od sítě distributora.

Hybridní solární elektrárny si stále častěji hledají cestu do běžných domácností a v budoucnu se ve větší míře nejspíš začnou využívat i ve firmách. V podnikové sféře je jejich využití zatím vázáno na specifické případy.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Chci svou elektrárnu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady