Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl?

  1. Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
  2. Jedná se o solární elektrárnu s akumulací energie (baterií), přičemž odběrní místo je zároveň připojeno k distribuční síti.
  3. Distribuční síť slouží jako záloha pro případ vysokého odběru nebo vybité baterie.

Hybridní fotovoltaická elektrárna (HFVE) je zvláštním typem ostrovní solární elektrárny, která nedodává elektřinu do distribuční sítě a obsahuje akumulátor pro „uskladnění“ vyrobené elektřiny pro pozdější využití. Ostrovní solární elektrárny se většinou používají v místech, kde není k dispozici elektrická přípojka.

V případě hybridní solární elektrárny sice místo k distribuční síti připojeno je, avšak solární elektrárna je od něj galvanicky oddělena. Systém proto nevydělává výrobou elektřiny, veškerá vyrobená elektřina se musí spotřebovat přímo na místě. To je ale spíš výhoda, protože provozovatel nepotřebuje žádná povolení Energetického regulačního úřadu.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Fotovoltaiku "zálohuje" elektřina ze sítě 

Kvalitně navržená hybridní solární elektrárna může zabezpečit 80 až 90 % spotřeby běžného provozu firmy (osvětlení, kancelář a podobně), přičemž distribuční síť slouží jen jako záloha. To ale platí, pokud nepoužíváte energeticky náročné spotřebiče, jako jsou elektromotory, elektrické pece a další. V takovém případě jsou samozřejmě úvahy o hybridní solární elektrárně jako prostředku k úsporám bezpředmětné.

Klíčovou součástí HFVE je hybridní střídač, který nejenže mění stejnosměrný proud na střídavý stejných parametrů, jaké jsou v běžné zásuvce, ale umožňuje též přepínat spotřebu energie z akumulátoru a distribuční sítě. Hybridní střídač navíc zajišťuje galvanické oddělení HFVE od sítě distributora.

Hybridní solární elektrárny si stále častěji hledají cestu do běžných domácností a v budoucnu se ve větší míře nejspíš začnou využívat i ve firmách. V podnikové sféře je jejich využití zatím vázáno na specifické případy.

Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi 

Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč. 

Chci solární elektrárnu od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Kde se vyrábí zelená elektřina?

Zelenou elektřinu vyrábí producenti, kteří využívají obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady