Jak postavit solární ohřev vody svépomocí

  1. Nejpohodlnějším řešením jsou profesionální solární systémy, dodávané specializovanými firmami.
  2. Existují také balíčky předpřipravených komponent, které jenom poskládáte dohromady.
  3. Ovšem odvážlivci zkoušejí zkonstruovat solární ohřev vody svépomocí. Není to ale úplně jednoduché.

Tradiční venkovní sprchu postaví každý. Solární ohřev vody zařídí černá barva, která nejlépe absorbuje sluneční záření. Jakoukoli nádrž, například plastový sud natřete, opatřete uzávěrem a postavte na vysoký stojan. Dovnitř přečerpejte vodu a jednoduchý solární ohřev vody máte prakticky hotov. Zbytek zařídí letní slunce. 

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Solární ohřev vody svépomocí má svoje úskalí

Seznam potřebných komponent vypadá jednoduše. Solární kolektor získává energii ze slunečního záření a ohřívá vodu, kterou rozvádí čerpadlo. Vzhledem ke změnám teploty vyrovnává tlak expanzní nádoba. V akumulační nádrži potřebujeme výměník tepla. Ideálně přidejme ještě odvzdušňování, pojistný ventil, teploměr, všechno pospojujme a získáme svépomocně vyrobený systém pro solární ohřev vody.

Postavit si systém pro solární ohřev vody svépomocí ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Také někteří odborníci to kutilům rozmlouvají. I drobnými chybami totiž můžete zbytečně snížit účinnost systému. Navíc při montáži potřebujete speciální nářadí, například pro plnění solárního systému nemrznoucí kapalinou.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Chci svou elektrárnu

Mohlo by vás také zajímat:

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady

Požádejte o dotaci

Zateplení domu, výměna oken nebo kotle, to všechno jsou docela nákladné úpravy. Můžete ale využít dotace, které vám s financováním pomůžou.
Víc najdete tady