Jak se recyklují fotovoltaické panely

  1. Fotovoltaické panely jdou dobře rozebrat na jednotlivé části podle materiálů, které umíme recyklovat.
  2. Dnes už dokážeme recyklovat až 95 % materiálů z každého panelu.
  3. Recyklaci solárních panelů zatím nenařizuje zákon, proto výrobci vytvořili vlastní systém PV Cycle, který se o recyklaci stará.

Recyklace jednotlivých materiálů

  • Sklo tvoří 60–70 % váhy fotovoltaických panelů. Recykluje se dobře, takže pomáhá snižovat nároky na těžbu surovin a kapacitu skládek.
  • Hliník představuje kolem 20 % objemu, vyrábí se z něj hlavně rámy. Je to sice surovina náročná na výrobu, ale snadno se recykluje.
  • Plast někdy nahrazuje skleněné části. Na recyklaci je náročný, vyplatí se jej spíš spálit.
  • Fotovoltaické články tvoří jen malé procento z objemu solárních panelů a jsou nejnáročnější na energii při výrobě. Jedná se o cenné polovodičové materiály, které se vyplatí recyklovat.
  • Těžké kovy představují zanedbatelnou položku, pokud jde o cenu i spotřebu energie při výrobě. Bývají problematické jako odpad, protože se často jedná o toxické látky, které nesmějí uniknout do životního prostředí.

Zapomíná se na dlouhověkost

Kritici často opomíjejí, že fotovoltaické panely mohou fungovat opravdu dlouho. Podle některých odhadů vydrží klidně i 50 let, než definitivně doslouží. Protože se jedná o poměrně mladou technologii, zatím se jejich likvidace žádné firmě ekonomicky nevyplatí. 

I z toho důvodu výrobci fotovoltaických panelů přišli s vlastní iniciativou PV Cycle. Ta má informovat veřejnost o prospěšnosti technologie solárních panelů – i pokud jde o jejich recyklaci. Kromě toho recykluje vadné kusy. Jiný odpad z fotovoltaických panelů totiž zatím není. Více se dozvíte na stránkách PV CYCLE Association.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Chci svou elektrárnu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady