Jak výhodné jsou fotovoltaické panely?

  1. Cena fotovoltaických panelů pozvolna klesá, roste přitom jejich účinnost.
  2. Cena jednoho 330Wp solárního panelu se pohybuje zhruba okolo 2 900 Kč. Panely pro střešní elektrárnu s výkonem 1 kWp pořídíte za cca 8 700 Kč. 
  3. Ekonomicky nejvýhodnější je elektřinu ze solárních panelů spotřebovat přímo doma.
  4. Podpoříte tak svoji energetickou nezávislost a ušetříte na platbách za energie.

Ceny solárních panelů klesají a jejich účinnost se výrobcům daří zvyšovat. Zatímco dříve byly standardem fotovoltaické panely o výkonu 220–240 Wp (co tato jednotka znamená, si můžete přečíst v samostatném článku), dnes se již prodávají panely s výkonem i 330 Wp a více. Ceny těchto fotovoltaických panelů se pohybují okolo 2 900 - 3 500 Kč. Na kolik vás taková střešní instalace vyjde a kolik teoreticky vyprodukuje elektřiny, vám názorněji prozradí tabulka níže:

Velikost elektrárny

Množství 330Wp panelů

Cena panelů

Roční produkce elektřiny v kWh

Instalace 1,32 kWp

4

11 600 Kč

1 176

Instalace 1,98 kWp

6

17 400 Kč

1 940

Instalace 2,64 kWp

8

23 200 Kč

2 587

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Vyplatí se fotovoltaické panely?

Prostá návratnost investice do solárních panelů nám za předpokladu, že všechnu vyrobenou elektrickou energii spotřebujete doma a nemusíte ji tedy nakupovat z distribuční sítě ve vysokém tarifu, vychází zhruba na 2,5 roku. V praxi bude ale návratnost do celé solární elektrárny vyšší. Nejde totiž jen o cenu fotovoltaických panelů, ale také o další nutné technologie, jako jsou rozvody, střídač, regulace atd. Něco vás bude stát také samotná instalace elektrárny a její revize. Počítejte proto s návratností celého systému cca 10 a více let.

Fotovoltaika má ale své výhody, které mohou ekonomickou návratnost celého systému zvyšovat. To první je dobrá škálovatelnost – prostě můžete začít s menší solární instalací a další panely v případě potřeby postupem času (za snižující se cenu) dokupovat. Další výhodou je rozvoj solárních technologií jako takových. Už nyní můžete začít využívat třeba virtuální baterie, která vám umožní si "uschovat" vyrobenou elektřinu do distribuční sítě k pozdější spotřebě. 

Ideální výkon fotovoltaických panelů, který prodejci vyčíslují jednotkami kWp, berte s rezervou. V reálných podmínkách mívají sluneční elektrárny horší výsledky. Fotovoltaické panely jsou nejvýkonnější v létě, kdy spotřeba elektřina obvykle klesá. V našich podnebných podmínkách se proto většinou neobejdeme bez klasického připojení k elektrické síti. 

Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi 

Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč. 

Chci solární elektrárnu od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jak vypadá provoz energeticky úsporné domácnosti?

Za energeticky úspornou domácnost můžeme považovat takovou, která energiemi zbytečně neplýtvá a využívá co nejvíce možností, jak ušetřit.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie v domácnosti?

Nejvyšší položkou v nákladech na energie v domácnosti je vytápění.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie během zimy?

Během zimních měsíců znatelně narůstá spotřeba energií v domácnosti.
Víc najdete tady