Je možné ve firmě ohřívat vodu fotovoltaikou

- Solární elektřinu můžete využít dvěma způsoby: k napájení spotřebičů a strojů, nebo k ohřevu užitkové vody.
- Fotovoltaický ohřev vody je technicky poměrně jednoduché zařízení.
- Otázkou ale je, zda se ohřev vody fotovoltaikou vyplatí. Návratnost těchto projektů ale mohou zrychlit dotace.
Fotovoltaický ohřev vody funguje na jednoduchém principu. Elektřina z fotovoltaických panelů umístěných na střeše je dvěma kabely přiváděna přes regulátor přímo k topnému tělesu, které ohřívá vodu, například k bojleru.
Solární ohřev vody se hodí kupříkladu pro penziony, horské chaty, wellness centra a další provozy s vyššími nároky na produkci teplé vody.
Solární kolektory versus fotovoltaika
Oproti fotovoltaické elektrárně, která by vyráběnou elektřinu dodávala do distribuční sítě, není v případě solárních kolektorů třeba žádat o speciální povolení. Vyrobená energie totiž proudí pouze do zásobníku teplé vody, kde se přeměňuje na teplo.
Fotovoltaika má ovšem oproti solárním kolektorům, které vyrábějí teplo přímo, tu výhodu, že se nemůže přehřát. Klasické kolektory je nutné neustále chladit okruhem nemrznoucí směsi (teplota na kolektorech může přesáhnout až 200 °C). Když se ale ohřeje voda v bojleru elektřinou vyrobenou ve fotovoltaice, ohřev se automaticky vypne prostřednictvím termostatu. Panely tedy elektřinu přestanou dodávat a k přehřívání nedojde.
Ohřev vody fotovoltaikou
Zda se vyplatí ohřívat vodu fotovoltaikou namísto solárně-termických kolektorů, je složité posoudit. Konkrétní návratnost pořizovacích nákladů je individuální. Záleží na tom, jak bude solární systém navržený a zda dokáže pokrýt celou spotřebu teplé užitkové vody nejen v létě, ale také v období, kdy slunce svítí méně. Většinou je nutné zapojit i doplňkový zdroj.
Fotovoltaický ohřev vody by měl oproti ohřevu užitkové vody elektřinou nebo zemním plynem ušetřit až 60 % nákladů. Investice na pořízení fotovoltaiky pro ohřev vody se liší podle velikosti odběru. Nejmenší systémy, určené pro firmy do deseti zaměstnanců, se cenově pohybují kolem 100 tisíc korun a návratnost investice je zhruba 7 let.
Podle detailní analýzy porovnání fotovoltaického a fototermického systému jsou fotovoltaické systémy ohřevu vody ekonomicky méně výhodné oproti srovnatelnému fototermickému systému. Do hry ale mohou vstoupit i různé dotace, jako je Nová zelená úsporám, nebo třeba dotační program Úspory energie.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou
Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.