Kolik stojí solární panely?

  1. Cena solárních panelů pomalu klesá a na trhu se objevují stále účinnější výrobky.
  2. Fotovoltaický panel o výkonu 380 Wp koupíte zhruba za 5 500 korun. Ceny solárních panelů ale kolísají a často se mění také jejich dostupnost.
  3. K ceně panelů připočítejte i náklady na jejich instalaci.
  4. Investice do malé domácí solární elektrárny se vám může díky státní dotaci vrátit za 6 až 10 let.

Za kolik peněz solární panely koupíte, záleží na řadě faktorů. Levným řešením jsou solární panely od asijských výrobců. Riskujete ale nižší výkon a kratší životnost. Dražší bývají fotovoltaické panely od renomovaných firem, které jsou účinnější a déle vám vydrží. Při výběru této technologie se proto nedívejte jen na cenu. Pokud vás zajímá solární energetika v domácnosti, navštivte náš specializovaný web a šetřete se solárními panely od E.ONu

Cena solárních panelů pro ohřev vody

Za instalaci m2 termických solárních kolektorů, se kterými budete ohřívat vodu, zaplatíte mezi 5 000 a 15 000 korunami. V našem podnebí vám tato plocha ročně vyrobí asi 500 kilowatthodin (kWh) energie. Na návratnost investice se podíváme v modelovém příkladu.

  • Když ohříváte vodu v bojleru, zaplatíte za 1 kWh elektřiny zhruba 3 koruny.
  • Za instalaci m2 solárních panelů dáte 5 000 korun. Teoreticky potom potřebujete vyrobit 1 666 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 3 Kč/kWh. Započítejte ale i náklady na další potřebné technologie, jako je zásobník na teplou vodu, regulátory atd.  
  • Když na m2 termického solárního kolektoru vyrobíte zhruba 500 kWh ročně, peníze se vám vrátí vzhledem ke všem nákladům asi za 3,5 roku. Solární kolektory by podle výrobců měly vydržet přes 20 let.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Cena solárních panelů pro výrobu elektřiny

Čtvereční metr fotovoltaické elektrárny je levnější. Když započítáte i náklady na instalaci, potřebnou elektroniku atd., vyjde asi na 4 000 korun. Ročně pak vyrobí zhruba 180 kWh. Výhodnost investice znovu propočítáme na příkladu.

  • Za 1 kWh elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za m2 fotovoltaických panelů dáte včetně nákladů na instalaci a podpůrnou elektroniku 4 000 korun. Takže potřebujete vyrobit 800 kWh, abyste se dostali na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když na m2 vyrobíte 180 kWh ročně, návratnost investice nepotrvá ani 4,5 roku. Prodejci přitom uvádí, že fotovoltaické panely vydrží přes 20 let. 

Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi 

Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč. 

Chci solární elektrárnu od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Kde se vyrábí zelená elektřina?

Zelenou elektřinu vyrábí producenti, kteří využívají obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady