Jak a proč změnit kapacitu jističe?

  1. Kapacita jističe ovlivňuje částku, kterou platíte za elektřinu.
  2. Snížením kapacity hlavního jističe můžete ušetřit. Než se do toho pustíte, konzultujte to s elektrikářem. Ne vždy je totiž snížení možné.
  3. Někdy je naopak potřeba kapacitu jističe zvýšit – třeba když doma instalujete elektrokotel nebo tepelné čerpadlo.
  4. Kapacitu hlavního jističe změníte pomocí žádosti u svého distributora elektřiny. Poté ještě musíte změnit smlouvu se svým dodavatelem energií.

Rezervovaný příkon nebo také kapacita hlavního jističe je jeden z klíčových parametrů, které ovlivňují výslednou cenu elektrické energie. Kapacita jističe je důležitá, protože váš distributor elektřiny díky ní ví, „kolik elektřiny“ si má pro vaši domácnost vyhradit. To je důležité pro stabilitu celé elektrické sítě.

Určit kapacitu hlavního jističe není mnohdy jednoduché, protože hodně záleží na tom, kolik máte doma elektrických spotřebičů a jak jsou náročné. Menší kapacita jističe bude stačit třeba malé domácnosti, v níž se vaří na plynovém sporáku a o teplou vodu a teplo se stará dálkové zásobování.

Naopak vyšší rezervovaný příkon, a tedy i kapacitu jističe, bude vyžadovat místo, kde se na elektřině vaří a elektrická energie slouží též k ohřevu vody nebo provozu tepelného čerpadla.

Kdy změnit kapacitu jističe?

Rezervovaný příkon neboli kapacitu hlavního jističe může být dobré v některých případech změnit, a tím i ušetřit. Stát se to může například při rekonstrukci domu, kdy už ve spraveném domě nebudete využívat tolik energeticky náročných spotřebičů, jako je třeba starý elektrický sporák. Nebo když rušíte starou dílnu, která u domu dříve bývala, či už vás v domě bydlí méně.

Vždy je ale dobré změnu kapacity hlavního jističe konzultovat s elektrikářem, jenž vyhodnotí spotřebu vaší domácnosti a vhodnou velikost jističe vám doporučí.

Někdy se může stát, že kapacitu hlavního jističe potřebujete naopak zvýšit. Například pokud instalujete tepelné čerpadlo, elektrické topení nebo budujete dílnu, v níž budete provozovat různé stroje, a tak by vám současný jistič už nestačil.

Postup změny rezervovaného příkonu je poměrně jednoduchý: 

  1. Vše začíná podáním žádosti u vašeho distributora elektrické energie. Ten vaši žádost posoudí a připraví vám smlouvu o připojení.
  2. Změnu rezervovaného příkonu je nutné zaplatit. Cena záleží na vašem distributorovi, může jít o úhradu podílu na oprávněných nákladech nebo další administrativní poplatky.
  3. Po podpisu smlouvy o připojení a technických úpravách je nutné zajistit revizního technika, který vše prohlédne a vystaví revizní zprávu.
  4. Poté je nutné kontaktovat dodavatele a změnit vaši smlouvu o dodávkách elektřiny.
  5. Pokud je to potřeba, distributor nakonec ještě vymění a zaplombuje váš elektroměr.       

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Z čeho se skládají ceny elektřiny a plynu

Ceny elektřiny a plynu se skládají z regulované a neregulované složky.
Víc najdete tady

Jaké sazby a tarify elektřiny může drobný podnikatel využít?

Podnikatelé si nyní mohou vybrat ze 13 distribuční sazeb, které odrážejí spotřebu a využití elektřiny.
Víc najdete tady

Proč se plyn účtuje v kWh?

Účtování v kilowatthodinách je přesnější, protože jeden m3 může poskytnout různé množství energie podle toho, kde byl plyn vytěžen a jaké měl přesně složení.
Víc najdete tady