Jak a proč změnit kapacitu jističe

  1. Kapacita jističe ovlivňuje částku, kterou platíte za elektřinu. Snížením kapacity hlavního jističe můžete ušetřit. Než se do toho pustíte, konzultujte to s elektrikářem. Ne vždy je totiž snížení možné.
  2. Někdy je naopak potřeba kapacitu jističe zvýšit – třeba když doma instalujete elektrokotel nebo tepelné čerpadlo.
  3. Kapacitu hlavního jističe změníte pomocí žádosti u svého distributora elektřiny. Poté ještě musíte změnit smlouvu se svým dodavatelem energií.

Proč je to důležité

Rezervovaný příkon nebo také kapacita hlavního jističe je jeden z klíčových parametrů, které ovlivňují výslednou cenu elektrické energie. Kapacita jističe je důležitá, protože váš distributor elektřiny díky ní ví, kolik elektřiny si má pro vaši domácnost vyhradit. To je důležité pro stabilitu celé elektrické sítě.

Co je dobré vědět

  • Určit kapacitu hlavního jističe není mnohdy jednoduché, protože hodně záleží na tom, kolik máte doma elektrických spotřebičů a jak jsou náročné. Menší kapacita jističe bude stačit třeba malé domácnosti, v níž se vaří na plynovém sporáku a o teplou vodu a teplo se stará dálkové zásobování.
  • Naopak vyšší rezervovaný příkon, a tedy i kapacitu jističe, bude vyžadovat místo, kde se na elektřině vaří a elektrická energie slouží též k ohřevu vody nebo provozu tepelného čerpadla.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Kdy změnit kapacitu jističe?

Rezervovaný příkon neboli kapacitu hlavního jističe může být dobré v některých případech změnit, a tím i ušetřit. Stát se to může například:

  • při rekonstrukci domu, kdy už ve spraveném domě nebudete využívat tolik energeticky náročných spotřebičů, jako je třeba starý elektrický sporák;
  • když rušíte starou dílnu, která u domu dříve bývala;
  • už vás v domě bydlí méně.

Vždy je ale dobré změnu kapacity hlavního jističe konzultovat s elektrikářem, jenž vyhodnotí spotřebu vaší domácnosti a vhodnou velikost jističe vám doporučí.

Někdy se může stát, že kapacitu hlavního jističe potřebujete naopak zvýšit. Například:

  • pokud instalujete tepelné čerpadlo;
  • instalujete elektrické topení;
  • budujete dílnu, v níž budete provozovat různé stroje, a tak by vám současný jistič už nestačil.

Postup změny rezervovaného příkonu je poměrně jednoduchý: 

  1. Vše začíná podáním žádosti u vašeho distributora elektrické energie. Ten vaši žádost posoudí a připraví vám smlouvu o připojení.
  2. Změnu rezervovaného příkonu je nutné zaplatit. Cena záleží na vašem distributorovi, může jít o úhradu podílu na oprávněných nákladech nebo další administrativní poplatky.
  3. Po podpisu smlouvy o připojení a technických úpravách je nutné zajistit revizního technika, který vše prohlédne a vystaví revizní zprávu.
  4. Poté je nutné kontaktovat dodavatele a změnit vaši smlouvu o dodávkách elektřiny.
  5. Pokud je to potřeba, distributor nakonec ještě vymění a zaplombuje váš elektroměr.

Mohlo by vás také zajímat:

Odchodem ze zastropovaného ceníku výrazně ušetříte
Cenový strop měl své opodstatnění, ale teď už jsou částky, které většina domácností za energie platí, daleko pod ním. Kupříkladu my v E.ONu jsme letos totiž zlevňovali elektřinu i plyn hned dvakrát. 
Víc najdete tady
Jak se převádí kWh na MWh
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady
Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady