Přebytky a přetoky z fotovoltaiky: jak je nejlépe zužitkovat?

7 min. čtení
  1. Slunce svítí naplno a vaše fotovoltaika vyrábí víc, než dokážete v danou chvíli spotřebovat. S přebytky elektřiny můžete naložit různými způsoby.
  2. Prvním krokem je minimalizace přebytků – třeba tím, že elektřinu uložíte do fyzické baterie, využijete k ohřevu vody nebo nabijete baterii svého elektromobilu.
  3. Elektřinu, která vám už přetéká do sítě, můžete sdílet, posílat do virtuální baterie nebo prodávat. Přetoky jsou nicméně omezené, určuje je maximální rezervovaný výkon stanovený od distributora.

Co jsou to přetoky elektřiny

Když vaše fotovoltaika vyrábí více elektřiny, než v dané chvíli dokážete spotřebovat nebo uložit, přebytečná elektřina odtéká do veřejné distribuční sítě. Vznikají takzvané přetoky.

Jelikož ale distribuční síť musí být neustále v rovnováze, není možné do sítě přetékat neomezeně. Dozor nad stabilitou sítě má provozovatel distribuční soustavy (distributor), který pro každou připojovanou fotovoltaickou elektrárnu stanovuje maximální rezervovaný výkon. Tedy maximální množství elektřiny, které můžete přetékat, aniž by došlo k destabilizaci sítě.

Při žádosti o připojení vaší fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě proto můžou nastat dva stavy:

  • Distributor vám nedovolí přetékat (stanoví tzv. nulový rezervovaný výkon). Jestliže je omezení dočasné, tedy víte, že za pár měsíců se rezervovaný výkon zvýší, pak to nemusíte řešit. Pokud je ale zákaz přetoků dlouhodobý, postavte si bezpřetokovou elektrárnu.
  • Distributor vám dovolí přetékat (stanoví tzv. nenulový rezervovaný výkon). V takovém případě můžete přetékat až do limitu, který vám distributor povolí. Není třeba, abyste rezervovaný výkon využívali na maximum, pořád platí, že nejlevnější elektřina je ta, kterou si sami doma spotřebujete nebo uložíte. Můžete ale kalkulovat s tím, že část elektřiny vám přeteče a využijete ji jinak (nasdílíte, uložíte do virtuální baterie nebo prodáte obchodníkovi).

O tom, zda a kolik vám distributor dovolí přetékat do sítě, se vždy informujte předem – ještě předtím, než začnete fotovoltaiku stavět. Maximální hodnota rezervovaného výkonu má totiž zásadní vliv na to, jak velkou a jak orientovanou elektrárnu byste si měli pořídit.

Krok 1: Minimalizace přetoků

Pokud máte u své fotovoltaiky přetoky povolené, snažte se i přesto jejich množství minimalizovat. Vyrobenou elektřinu ideálně ihned spotřebujte, například tím, že změníte své chování a energeticky náročné aktivity (praní, sušení, žehlení) naplánujete na dobu, kdy fotovoltaika vyrábí nejvíce.

S řízením spotřeby vám mohou pomoci i moderní technologie, které vyhodnocují, jak naložit s elektřinou z fotovoltaiky i ze sítě tak, aby to pro vás bylo finančně co nejvýhodnější.

Co se vám nepodaří ihned spotřebovat, to si ideálně ukládejte na později. Možnost máte v zásadě dvě:

  • ukládání elektřiny do fyzické baterie, ze které si elektřinu vyberete později, obvykle večer a brzy ráno,
  • akumulace do vody, kdy elektřinou z fotovoltaiky ohříváte vodu v bojleru na velmi vysokou teplotu, aby vám teplá voda vydržela na večerní i ranní hygienu a vy ji v této době nemuseli ohřívat elektřinou ze sítě.

Do budoucna bude také možné ukládání elektřiny do baterie elektromobilu, která pak slouží nejen k provozu auta, ale elektřinu z baterie auta si můžete v případě potřeby během třeba večera/noci zpětně odebrat.

I když se ale budete snažit sebevíc, zejména během letní sezóny nejspíš nedokážete veškerou elektřinu z fotovoltaiky spotřebovat nebo uložit. Tím vznikají přetoky, se kterými můžete naložit třemi způsoby.

Sdílení elektřiny: nový způsob jak naložit s přetoky

Sdílení elektřiny je nejnovější způsob využití přetoků, který u nás funguje od září 2024. Po registraci do Elektroenergetického datového centra (EDC) a dalších formalitách můžete přetoky ze své fotovoltaiky sdílet například s rodinou nebo s přáteli. Sdílení elektřiny je od února 2025 dokonce jednou z podmínek pro získání vyšší dotace na fotovoltaiku. Pokud se přihlásíte k flexibilitě, sdílení povinné není.

Zapojit do sdílení se může jednotlivec, skupina sousedů, firma i obec. A to buď jako výrobce, který vyrobenou elektřinu sdílí s ostatními, nebo jako spotřebitel, který se jen zapojí do skupiny sdílení a odebírá od výrobců čistou energii.

Abyste mohli elektřinu sdílet, musíte se stát členem tzv. skupiny sdílení (tedy buď ji založit, nebo se přidat do již existující). Na výběr máte z těchto možností:

  • Aktivní zákazník (maximálně 11 členů, sdílení napříč celým Českem)
  • Energetické společenství (prozatím omezeno na 1 000 členů a platí i územní omezení)

Specifikem sdílení je, že sdílená elektřina se musí vždy spotřebovat v rámci 15 minut. Pokud tedy do sítě pošlete ke sdílení více elektřiny, než členové vaší skupiny dokážou v daném časovém okně spotřebovat, účtuje se přebytek jako přetok. Proto je potřeba si ke sdílení sjednat ještě další způsob vypořádání přetoků, kam se nespotřebovaná elektřina odešle – buďto si zařídíte virtuální baterii, nebo se domluvíte na výkupu elektřiny s obchodníkem.

Přečtěte si, jak elektřinu ze své fotovoltaiky sdílí jeden z pionýrů Ondřej Pícha.

Virtuální baterie: zásoby přetoků elektřiny klidně na zimu

Přetoky do sítě si můžete také „ukládat“ do virtuální baterie. Ve skutečnosti nejde o baterii – přetoky posíláte do distribuční sítě a váš dodavatel je okamžitě využije jinde. Odeslané množství elektřiny si nicméně můžete kdykoliv „vybrat“ zpět. Za tuto zpětně vybranou elektřinu platíte jen distribuční (regulovanou) část ceny.

U virtuální baterie počítejte s drobným poplatkem za provoz služby. Zákazníky E.ONu vychází tato služba v průměru na 78 Kč měsíčně. Závisí zejména na množství elektřiny, které do sítě pošlete.

Prodej přetoků do sítě

Přetoky můžete také prodávat přímo obchodníkovi. V tom případě kromě smlouvy s distributorem potřebujete také smlouvu o výkupu s obchodníkem elektřiny. Někdo vykupuje za fixní cenu, někdo za spotovou cenu podle burzy.

Při dnešních cenách se však prodej elektřiny obchodníkovi obvykle nevyplatí, výkupní ceny elektřiny bývají nízké. Výhodnější je elektřinu sdílet, nebo ještě lépe využít kombinaci sdílení a virtuální baterie. V takovém případě se přetečená elektřina prioritně sdílí a to, co se v rámci sdílení (v rámci 15 minut) nespotřebuje, pak míří do vaší virtuální baterie.

Co se stane, když přetečete přes limit?

Pokud do sítě přeteče větší množství elektřiny, než je váš rezervovaný výkon, hrozí vám pokuty.

Cena za překročení rezervovaného výkonu závisí na úrovni napětí, ke kterému je výrobna připojena, a řídí se nařízením Energetického regulačního úřadu. Pro nízké napětí, na kterém se provozují domácí fotovoltaiky, se od ledna roku 2025 účtuje pokuta 1 976 Kč/kW/měsíc.

Zúčtování se provádí za nejvyšší čtvrthodinový naměřený výkon dodaný do distribuční soustavy v daném měsíci.

Příklad: Pokud je v srpnu vaše nejvyšší překročená hodnota 0,5 kW nad rezervovaný výkon (během čtvrthodinového intervalu), pokuta se vypočítá jako 0,5 kW × 1 976 Kč = 988 Kč.

U výroben elektřiny připojených na hladině nízkého napětí s nulovou rezervací výkonu je účinné od 1. ledna 2025 pravidlo při určování pokut – překročení rezervovaného výkonu účtuje až od naměřeného výkonu vyššího než 300 W.

  • Naměřený výkon překročí 300 W, a to za maximální čtvrthodinový elektrický výkon dodaný do distribuční sítě. 
  • Zároveň musí celková dodávka elektřiny do distribuční sítě v daném kalendářním měsíci přesáhnout 30 kWh. Pokud se tak nestane, pokutu nedostanete.

Jak přetokům přes limit zabránit?

Aby k překročení rezervovaného výkonu nemohlo dojít, je potřeba správně nastavit střídač – ten pak automaticky hlídá, aby nedocházelo k vyšším přetokům tím, že omezuje výkon samotné elektrárny. Nadbytečná elektřina pak vůbec nevznikne, a tím pádem ani nepřeteče.

Mohlo by vás také zajímat:

Co to je a jak funguje bezpřetoková solární elektrárna
Bezpřetoková fotovoltaická elektrárna (FVE) je taková elektrárna, která nevyrábí přebytky, které by posílala do distribuční sítě (tzv. nepřetéká).
Víc najdete tady
Sdílení elektřiny je nejlepší způsob, jak naložit s přebytky z FVE, říká pionýr sdílení Ondřej Pícha
Ondřej Pícha provozuje dvě fotovoltaické elektrárny (5 kWp + 10 kWp) v Praze a jižních Čechách. Přebytkovou elektřinu sdílí od prvního možného termínu, tedy od 1. září 2024.
Víc najdete tady
Jak funguje sdílení elektřiny krok za krokem
Od roku 2024 můžete v Česku sdílet elektřinu přes distribuční soustavu. Energii vyrobíte například na chalupě a sdílíte ji s rodinou na druhém konci republiky.
Víc najdete tady