K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

5

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti?

Témata

 • Sluneční energie je obnovitelný zdroj, který domácnosti mohou využít k výrobě elektřiny nebo tepla.
 • V takovém případě snižují svoji závislost na centrálních distribučních soustavách a utrácejí méně peněz za elektrickou či tepelnou energii.
 • Ovšem sluneční neboli solární energie má svoje limity, zvláště v našich středoevropských podmínkách.

Každé ráno zpoza obzoru vychází a večer zase zapadá naše nejbližší hvězda. Sluneční paprsky mezitím dopadají na zemský povrch a přeměňují se na různé formy. V solární energii mají svůj původ fosilní paliva, biomasa, vítr i vodní energie. My se dneska zaměříme na viditelné a blízké infračervené záření slunce, které můžeme zužitkovat v solárně-termických panelech nebo fotovoltaických elektrárnách.

Co je sluneční energie?

Hovoříme o energii elektromagnetického záření, které můžeme rozdělit na viditelné, ultrafialové a infračervené. Ve formě slunečních paprsků dopadá na metr čtvereční zemského povrchu zhruba 1 kilowatt (kW) . Solární energii můžeme využít různými způsoby – například k ohřevu užitkové vody, k vytápění, k výrobě elektřiny ve fotovoltaických článcích, nebo ve sklenících pro rostliny.

Kolik sluneční energie využijeme v ČR?

Množství sluneční energie, která dopadá na zemský povrch, ovlivňují zeměpisné podmínky. Střední Evropa leží v mírném podnebném pásu, takže tady nemíváme přílišnou zimu, ale většinou ani velké teplo. V České republice dopadne přibližně 950 až 1 340 kilowatthodin (kWh) sluneční energie na metr čtvereční ročně (asi polovina spotřeby elektrické energie v průměrné domácnosti). Přesné množství záleží na ročním období a lokalitě. Nejvíce slunečních paprsků dopadá tradičně v oblasti jižní Moravy, nejméně v severní části Čech. Pro využití solární energie je důležitý rovněž počet slunečních hodin. V České republice svítí slunce průměrně 1 330 až 1 800 hodin za rok.

RADA

Množství využitelné solární energie záleží také na umístění a sklonu fotovoltaické elektrárny nebo solárně-termických panelů. Optimální je orientace na jižní stranu (případně jihozápadní nebo jihovýchodní). Termické systémy bývají skloněné v úhlu 45°. Fotovoltaické panely, prostřednictvím kterých chceme získat maximální množství energie, nechejme skloněné přibližně v úhlu mezi 30 až 35 °. Solární panely by neměly být ničím zastíněné (například ani okolní zástavbou, stromy apod.). Fotovoltaice výrazně klesá výkon i kvůli malému a částečnému zákrytu, zatímco termické panely tak citlivé nejsou. 

Sluneční energie pro výrobu tepla i elektřiny

České domácnosti mohou využít solární energii hned několika způsoby. Solárně-termické kolektory proměňují sluneční energii v teplo, které bývá následně zužitkováno nejčastěji k ohřevu teplé užitkové vody a sloužit může také na přitápění. Ovšem dobře zateplenému domu, který má okna orientovaná k jihu a nezastíněná, stačí slunce.

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Další možností je výroba elektřiny prostřednictvím fotovoltaických elektráren. Na střechy rodinných domů bývají nejčastěji instalovány výrobny o výkonu kolem 5 kW. Za malé sluneční elektrárny jsou považovány zdroje do 10 kW.

Sluneční energii doma můžete využít i prostřednictvím různých drobných zařízení. Ať už jde o solární lampičky lemující cestu od vrat ke dveřím, solární nabíječky, solární sprchy nebo různé hračky a další vymoženosti na solární pohon.

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*