E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co je to prostorový termostat?

Tipy pro vytápění Plyn Teplo Úspory energií Chytrá domácnost

  • Prostorový termostat udržuje teplotu v místnosti na požadované hodnotě. Při jejím snížení kotel zapne, při zvýšení naopak vypne.
  • Prostorové termostaty mohou být mechanické nebo digitální.
  • Digitální termostat nabízí celou řadu užitečných funkcí. Jeho nastavení ale bývá složitější a pro svůj provoz potřebuje baterie.

Prostorový termostat je zařízení, které snímá aktuální teplotu v místnosti. Tu pak porovnává s požadovanou teplotou, a podle toho reguluje vytápění. Jako prostorový se označuje proto, že snímá teplotu v celé místnosti. Trochu zjednodušeně je možné říci, že jakýkoli termostat určený pro použití v domácnosti je prostorový. Jde zkrátka o odbornější označení oné krabičky, která je zpravidla umístěna na zdi v obývacím pokoji a s jejíž pomocí regulujete topení.

TIP

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář pro zadání dotazu.

Mechanické a digitální prostorové termostaty

Prostorové termostaty mohou být mechanické nebo digitální. První z nich pracují na mechanickém principu a většinou umožňují pouze kontrolu teploty v místnosti. Digitální termostaty bývají chytřejší a nabízejí například možnost programování průběhu teploty v místnosti v čase, nastavení různých režimů pro vytápění ve dne a v noci nebo funkci temperování interiéru v době vaší delší nepřítomnosti. Digitální prostorový termostat může být i v bezdrátovém provedení, kdy není s řídicí jednotkou kotle spojen kabelem a je možné jej volně přenášet po interiéru.

RADA

Hystereze – pozor na citlivost termostatu

Správný termostat by neměl příliš citlivě zapínat či vypínat kotel při sebemenší odchylce od požadované teploty. Kotel by v takovém případě pracoval jen krátce s velkým počtem cyklů, což by se negativně projevilo na jeho životnosti. Týká se to hlavně plynových kotlů, které časté spínání nemají rády. Právě z tohoto důvodu je možné u lepších termostatů nastavit takzvanou hysterezi – velikost odchylky reálné teploty od nastavené hodnoty, při níž termostat sepne. Může jít třeba o 1 °C. Pokud tedy máte nastavenou požadovanou teplotu v pokoji 20 °C, termostat zapne kotel až při jejím poklesu na 19 °C, a nikoli třeba jen na 19,9 °C.

Od jednoduchých zařízení k chytrým termostatům

Výhodou mechanických termostatů je jednoduché a srozumitelné ovládání a rovněž i nižší cena. Pokud jste naopak schopni se trochu „poprat“ s nastavením, digitální termostat vám nabídne celou řadu užitečných funkcí pro úsporný provoz vytápění. Některé z těchto digitálních zařízení se označují také jako „chytré termostaty“. Ty umožňují připojení k systémům chytrých domácností a třeba i dálkové ovládání přes internet. Digitální termostaty samozřejmě potřebují pro svůj provoz obvykle dvě tužkové baterie. Baterie v běžných digitálních termostatech vydrží podle údajů výrobců 2–5 let.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.