Jak se měří spotřeba tepla

  1. Měření spotřeby tepla není tak jednoduché, jako u spotřeby elektřiny nebo plynu. Je to však důležité pro rozúčtování nákladů na vytápění v bytových domech.  
  2. Ve velkých objektech se spotřeba tepla měří kalorimetricky pomocí rozdílu teplot otopné vody na vstupu a výstupu z objektu. 
  3. V bytech se používají poměrové indikátory spotřeby, které poskytují údaj, jak moc se v konkrétním radiátoru během sledované doby topilo. 

Proč je to důležité 

Měřením tepla získáme dobrý přehled o spotřebě energie v našem bytě, domě či objektu. Měření spotřeby tepla je důležité hlavně u systémů dálkového zásobování teplem a když je potřeba získat dobrou představu o množství tepla spotřebovaného obyvateli bytového domu.  

V případě spotřeby tepla v bytech je ale situace složitější. Do procesu totiž vstupuje celá řada dalších faktorů, jako je například prostup tepla přes stěny.  

Co je dobré vědět 

  • V bytech se používají nikoli měřiče spotřeby ale poměrové indikátory, které ukážou, jak moc se v daném radiátoru topí. 
  • Nejvíce celý bytový dům ušetří za teplo v případě, že všechny byty topí stejně rovnoměrně a zbytečně nepřetápějí. 
  • Díky současnému systému rozúčtování tepla se dnes již tzv. „topení od sousedů” nevyplatí. 

Poměrový indikátor

Jedná se o malé dnes již elektronické zařízení, které je pevně přišroubováno na radiátoru a sleduje průběh jeho teploty. Pracuje na principu termočlánku a pro větší přesnost někdy vyhodnocuje nejen teplotu radiátoru, ale také teplotu vzduchu v místnosti. Elektronické indikátory bývají také vybaveny rozhraním pro bezdrátový odečet naměřených hodnot. 

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Měříme si, kolik naběháme a jak zdravě žijeme. Najdete na Spotify i na YouTube.

Rozúčtování tepla 

Při rozúčtování tepla majitelé bytů platí jednu fixní část nákladů na teplo danou velikostí bytu a pak druhou menší proměnlivou složku, jejíž výše je stanovena právě na základě údajů z indikátorů.  

Díky tomuto systému se nevyplatí dříve časté topení „od sousedů“, kdy si různí šetřílci co nejvíce vypínali ventil na radiátorech a spoléhali na teplo, které k nim přijde přes stěny a stropy.  

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik energie ušetří LED televize

LED podsvícení obrazovky televizorů a počítačových monitorů šetří energii. Spotřeba televizorů s LED podsvícením se pohybuje okolo 60 W.  
Víc najdete tady

Co je chytrý bojler a co umí

Ohřev vody může být díky chytrému bojleru mnohem efektivnější.
Víc najdete tady

Co říká energetický štítek na spotřebičích

Energetický štítek usnadňuje orientaci při nákupu spotřebičů.
Víc najdete tady