Jak se měří spotřeba tepla

  1. Měření spotřeby tepla není tak jednoduché jako u spotřeby elektřiny nebo plynu. Je to však důležité pro rozúčtování nákladů na vytápění v bytových domech.  
  2. Ve velkých objektech se spotřeba tepla měří kalorimetricky pomocí rozdílu teplot otopné vody na vstupu a výstupu z objektu. 
  3. V bytech se používají poměrové indikátory spotřeby, které poskytují údaj, jak moc se v konkrétním radiátoru během sledované doby topilo. 

Proč je to důležité 

Měřením tepla získáme dobrý přehled o spotřebě energie v našem bytě, domě či objektu. Měření spotřeby tepla je důležité hlavně u systémů dálkového zásobování teplem, a když je potřeba získat dobrou představu o množství tepla spotřebovaného obyvateli bytového domu.  

V případě spotřeby tepla v bytech je ale situace složitější. Do procesu totiž vstupuje celá řada dalších faktorů, jako je například prostup tepla přes stěny.  

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Co je dobré vědět 

  • V bytech se používají nikoli měřiče spotřeby, ale poměrové indikátory, které ukážou, jak moc se v daném radiátoru topí. 
  • Nejvíce celý bytový dům ušetří za teplo v případě, že všechny byty topí rovnoměrně a zbytečně nepřetápějí. 
  • Díky současnému systému rozúčtování tepla se dnes již tzv. „topení od sousedů" nevyplatí. 

Poměrový indikátor

Jedná se o malé dnes již elektronické zařízení, které je pevně přišroubováno na radiátoru a sleduje průběh jeho teploty. Pracuje na principu termočlánku a pro větší přesnost někdy vyhodnocuje nejen teplotu radiátoru, ale také teplotu vzduchu v místnosti. Elektronické indikátory bývají také vybaveny rozhraním pro bezdrátový odečet naměřených hodnot. 

Rozúčtování tepla 

Při rozúčtování tepla majitelé bytů platí jednu fixní část nákladů na teplo danou velikostí bytu a pak druhou menší proměnlivou složku, jejíž výše je stanovena právě na základě údajů z indikátorů.  

Díky tomuto systému se nevyplatí dříve časté topení „od sousedů“, kdy si různí šetřílci co nejvíce vypínali ventil na radiátorech a spoléhali na teplo, které k nim přijde přes stěny a stropy.  

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik energie ušetří LED televize
LED podsvícení obrazovky televizorů a počítačových monitorů šetří energii. Televize s LED podsvícením má ve srovnání se staršími modely, které jsou podsvíceny zářivkou, nižší spotřebu elektřiny.  
Víc najdete tady
Co je chytrý bojler a co umí
Ohřev vody může být díky chytrému bojleru mnohem efektivnější.
Víc najdete tady
Co říká energetický štítek na spotřebičích
Energetický štítek usnadňuje orientaci při nákupu spotřebičů.
Víc najdete tady