Jak v úsporách energie pomáhá termovize

  1. Sledování úniků tepla na základě termovize slouží k  odhalení míst, která narušují celkové zateplení domu.
  2. Přístroj odhalí nedostatečně provedenou izolaci, tepelné mosty a další místa úniků tepla z domu.
  3. Ideální je termovizi použít před začátkem rekonstrukce staršího domu a také po jejím dokončení.

Proč je to důležité

Termovizí máme na mysli technologii, která umožňuje vizuálně sledovat tepelné záření. Často se proto využívá při zateplování domů. Pokud si totiž dům prohlédnete termovizí, snadno zjistíte, kde všude vám z interiéru uniká teplo. Díky termokameře lze odhalit, kudy vedou tepelné mosty, a tedy místa největšího úniku tepla, i to, kolik tepla unikne stěnami a okny. Pokud se chystáte rekonstruovat, měli byste této technologii rozhodně věnovat pozornost. 

Co je dobré vědět

  • Diagnostika staveb by měla být provedena ještě před zahájením stavebních úprav, které by se následně měly zaměřit na zjištěné nedostatky. Některá místa se mohou ukázat jako velmi riziková, na některých naopak zateplení nemusí být potřeba.
  • Nafocení fasády pomocí termokamery je krokem k optimalizaci zateplovacích prací. Může se třeba ukázat, že problém úniku tepla není ani tak ve fasádě, jako v tepelných mostech například ve stropech, napojení oken či dveří nebo v podlaze.
  • Pokud máte k dispozici vhodnou techniku, lze základní diagnostiku domu provést svépomocí. V každém případě je však dobré se obrátit na odbornou firmu, která nejen pořídí přesné snímky, ale také je dokáže správně interpretovat a posoudit.
  • Kontrola termokamerou může být užitečná též po dokončení zateplovacích prací. Pomůže vám odhalit případné chyby nebo slabá místa nové tepelné izolace.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to Nová zelená úsporám light?
Nová zelená úsporám light je dotační program určený pro nízkopříjmové domácnosti.
Víc najdete tady
Pro koho jsou určené dotace Nová zelená úsporám light?
Dotace Nová zelená úsporám light jsou určené pro domácnosti s nízkými příjmy.
Víc najdete tady
Kdo může čerpat dotace Zelená úsporám
Dotace Nová zelená úsporám podporují snižování energetické náročnosti budov a instalaci moderních technologií. Jsou určeny pro všechny majitele či spoluvlastníky rodinných a bytových domů, využít je mohou také stavebníci rodinných a bytových domů.
Víc najdete tady