Může světlo z LED žárovek škodit lidskému zdraví?

  1. LED žárovky produkují modré světlo, a to může skutečně u citlivějších osob narušovat spánkový rytmus.
  2. Případný škodlivý vliv LED žárovek na lidský spánek lze několika jednoduchými opatřeními omezit.
  3. Pokud patříte mezi nespavce, preferujte LED žárovky s teplým tónem světla a večer příliš dlouho nesviťte. Důležité je také dobré stínidlo u lampy.

Ačkoli to tak nevypadá, součástí světelného spektra běžných LED žárovek je velký podíl modrého světla. Je to dáno technologicky, základem výkonných LED světel je totiž dioda vyzařující modré světlo, které se pak pomocí luminoforů mění na další barvy.

Podle některých studií má ale právě modré světlo negativní vliv na produkci spánkového hormonu melatoninu a ovlivňuje tak kvalitu spánku. Týká se to zejména citlivých osob a dětí. Naštěstí je ochrana před možným škodlivým účinkem světla LED žárovek docela jednoduchá. Stačí dodržovat pár následujících pravidel:


  1. Kupujte kvalitní LED žárovky – Důležitý je hlavně index podání barev (CRI). Čím vyšší je hodnota CRI, tím vyváženější světelné spektrum žárovka vyzařuje.
  2. Večer se vyhněte chladnému světlu – Zatímco přes den je hlavně v zimním období pobyt na chladném světle žádoucí, večer už byste měli svítit jen teplým žlutým světlem.
  3. Večer se vyhýbejte obrazovkám počítačů a mobilních telefonů. Jejich světlo rovněž obsahuje velký podíl modré složky.
  4. Využívejte osvětlení celé místnosti – ve večerních hodinách se při sledování televize, monitoru počítače nebo tabletu doporučuje osvětlit místnost ještě jiným zdrojem světla. Zde mohou posloužit LED světelné pásky. Ty vydávají pouze slabé světlo a v kombinaci s ostatními světelnými zdroji jsou dostatečné.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Nadbytek nočního světla může přeprogramovat náš mozek. Najdete na Spotify i na YouTube.

Stáhněte si naše praktické tipy a návody pro úsporu energií

Ceny energií rostou, a to je dobrá příležitost pro úspory. V naší brožuře najdete spoustu užitečných tipů, jak šetřit elektřinu, teplo a plyn.

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Co jsou to IFTTT služby?

Jedná se o webové služby, které vám pomohou automatizovat různé činnosti v chytré domácnosti.
Víc najdete tady

Co všechno můžu ovládat v rámci chytré domácnosti?

Do chytré domácnosti může být zapojena celá řada domácího vybavení.
Víc najdete tady

Na co všechno můžeme používat dálkové ovládání?

Nejmodernější dálkové ovládání vám umožní prostřednictvím mobilního telefonu kontrolovat všechny spotřebiče. Ušetříte čas, energii a peníze.
Víc najdete tady