Šťastné a zelené! Užijte si Vánoce s udržitelně zabalenými dárky

 1. Během vánočních svátků odvážejí popeláři o 15 % více odpadu než obvykle.
 2. Není papír jako papír. Ten balicí ve většině případů patří do směsného odpadu. 
 3. Udržitelné balení dárků je nejen šetrné k planetě, ale také originální a kreativní.

Proč je to důležité? 

Třídění je důležité celoročně, přičemž se jeho důležitost v okolí Vánoc znásobuje. Za jednu vánoční sezónu se globálně spotřebuje zhruba 540 000 tun balicího papíru. Pokud zúžíme hledáček na české statistiky, zjistíme, že jsou během vánočních svátků popeláři vytíženi o 15 % více než v kterémkoliv jiném období.

Pokud jde o odpad, nejlepší vždycky je, když ho vůbec nevytvoříme. Jak tedy na šetrné balení dárků?  

 • Zamyslete se, jestli je dárek vůbec potřeba balit. Některé jsou krásné tak, jak jsou.
 • Snad všichni v průběhu roku dostaneme něco v dárkové tašce nebo jinak zabaleného. Najděte, co doma máte, a znovu obaly použijte. Můžete je přetvořit, fantazii se meze nekladou.  
 • Použijte různé látky a látkové mašle. Můžete si je pro tenhle účel pořídit a používat znovu, když se k vám vrátí. Nebo dejte druhý život oblečení, které už stejně nechcete.
 • Napadlo vás někdy, že se dá jeden dárek zabalit do druhého, pokud jsou pro jednoho člověka? Například do páru ponožek se toho vejde!

Když už odpad vyprodukujeme, pojďme se alespoň naučit jej správně roztřídit. A ještě u toho ušetřit.

Co je dobré vědět

 • Křídový, lesklý, voskovaný a jakýkoliv povrchově upravený papír nepatří do modrého kontejneru na papír, ale do směsného odpadu. Zato s papírem bez povrchové úpravy, ručním a přírodním papírem směle do modrého kontejneru.
 • Polystyrenové výplněbublinkové fólie nepatří do černých popelnic. Jejich osud se naplní ve žlutých popelnicích na plast. 
 • Celofán, odstřižky lepicích pásek, znečištěné obaly od barev a lepidel a podobně patří do směsného odpadu.
 • Textilní stuhy a stužky uschovejte, poslouží příště. 

Jak NEPLÝTWATT?

Využijte pro balení a posílání dárků kompostovatelné a dále využitelné materiály. Skvělou variantou je obalový materiál Myco. Obaly z houbového mycelia se přirozeně rozloží, a navíc je můžete využít jako hnojivo.  

Balte udržitelněji 

Nejlepší způsob, jak ušetřit planetu přeplněných kontejnerů s obalovými materiály, které si užily jen krátkou kariéru, je kupovat si vzájemně zážitky. U dětí s tím moc neuspějete, v tomto případě ale můžete balit do znovupoužitelných krabic a krabiček, papírů bez povrchové úpravy vhodných k recyklaci, nebo dokonce do textilu.  

A když už jsme u toho znovupoužívání, uschovat použitý, zmačkaný balicí papír do dalšího roku také letí – a z módy nikdy nevyjde. 

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

O Vánocích jsme víc doma. Jak přitom ušetřit za energie?

O Vánocích trávíme doma více času. Víc svítíme i topíme, pečeme, vaříme a to všechno má vliv na spotřebu energií.
Víc najdete tady

V popelnicích končí o Vánocích rekordní množství potravin. Jak šetřit jídlem i energiemi?

Na každého Čecha připadne za rok 57 kilogramů vyhozených potravin. Nejde přitom jen o kuchyňský odpad, ale o jídlo, které bychom jinak snědli.  
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie během zimy

Zima znamená nárůst spotřeby energie v domácnosti.
Víc najdete tady