Jak se zbavit organického odpadu?

  1. Organický odpad produkuje v menším či větším množství téměř každá firma i domácnost.
  2. Patří do něj rostlinné zbytky z kuchyně, zahrady nebo údržby veřejné zeleně. Celkově tvoří téměř třetinu komunálního odpadu.
  3. S organickým odpadem by mělo být nakládáno jinak než s běžným směsným odpadem.

Organického odpadu se nejlépe zbavíte jeho umisťováním do hnědých kontejnerů (na bioodpad) nebo kompostováním. Další možné využití nabízí třeba bioplynová stanice. Organický odpad nepatří do běžných popelnic ani na skládku. Zabírá hodně místa a během rozkladu, kdy se jeho objem snižuje, zapříčiňuje sedání celé skládky. Uvádí se, že vyhazování organického odpadu do popelnic podporuje také globální oteplování. Pokud se vaše firma zbavuje jen malého množství organického odpadu (zbytky jídla, kousky ovoce a zeleniny), můžete si přes obec zažádat o hnědý kontejner na bioodpad.

Firmy s větším množstvím organického odpadu mohou využívat kompostování, což je velice pohodlná varianta nakládání s odpadem. V první řadě je nutné vybrat místo, kde bude kompostér uložený. Kompost může mít mnoho forem: od hromady, na které se shromažďuje organický odpad přes dřevěnou ohrádku až po klasickou plastovou nádobu. Kompostování sníží firmě náklady na hospodaření s odpadem a zmenší starosti s jeho vyvážením.

Jak založit kompost?

Při zakládání kompostu potřebujete hrubý a vzdušný materiál jako třeba větvičky, slámu nebo suché rostliny. Hrubší materiál je dobré nadrtit a provzdušnit promícháváním. Do tohoto základu můžete přidat zeminu nebo zralý kompost. Jakmile je kompost založený, je třeba hlídat dostatečnou vlhkost, teplotu a množství vzduchu. Výsledkem je pak cenná surovina – humus –, kterou je možné zužitkovat třeba v zahradě. Správně založený kompost nepáchne. Nádoba s kompostem proto může být umístěna na dvorku, na chladnějších chodbách nebo v zádveří. 

Na pravidelné kontroly svého plynového kotle už nemusíte myslet

Sjednejte si náš prémiový tarif Komplet plyn. Jakmile ho budte mít, každý rok se s vámi spojíme a kontrolu kotle zařídíme za vás. 

Více informací o tarifu Komplet plyn

Mohlo by vás také zajímat

Jak může ekologie šetřit peníze?

Ekologické jsou v konečném důsledku také úspory energií.  
Víc najdete tady

Znáte desatero domácí ekologie?

Třídění odpadu, používání ekologických čistících prostředků nebo jízda na kole, to jsou zásady, které můžeme dodržovat pro ochranu  přírody.  
Víc najdete tady

Jak se zbavit starých věcí?

Nepotřebné věci z vaší domácnosti nemusí končit v koši.
Víc najdete tady