Jaké využití má sluneční energie v domácnosti

 1. Slunce vám doma může ohřívat vodu, vyrábět elektřinu, nebo třeba temperovat dům.
 2. Solární elektrárna vám umožní větší energetickou nezávislost - jak na případných poruchách distribuční sítě, tak na pohybech cen energií.
 3. Slunce vám poskytne velkou část elektřiny, kterou byste jinak nakupovali od svého dodavatele.
 4. Sluneční energie je výhodná, ale může mít své limity.

Proč je to důležité

Domácnosti mohou sluneční energii využít hned několika způsoby. Nejčastěji se teplo ze slunce využívá k ohřevu užitkové vody nebo jako jeden ze zdrojů vytápění. Další možností je výroba elektřiny. Díky tomu nemusíte být tolik závislí na dodávkách elektrické energie z distribuční soustavy a také šetříte peníze.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K tomu od nás zdarma dostanete servisní prohlídku po 2 a po 4 letech od instalace. 

Co je dobré vědět

Solární energii lze zpracovat dvěma druhy technologií. Jsou to solárně-termické kolektory a fotovoltaická elektrárna. Existují ale i pasivní domy, které díky dokonalé izolaci a velkým proskleným plochám využívají přímo paprsky slunce z jihu. Slunce tím samo o sobě místnost zahřeje a pasivní dům teplo nepustí ven.

 • Termické solární systémy přímo ohřívají vodu nebo speciální kapalinu v kolektorech. Toto teplo můžete použít k vytápění nebo dalšímu ohřevu vody v zásobníku. Termické systémy se už používají méně, ale stále mají svoje výhody. Tou hlavní je menší potřebná plocha kolektoru.
 • Fotovoltaická elektrárna na střeše – promění sluneční energii ve zdroj elektřiny. Fotovoltaické panely elektřinu, která slouží k vykrytí aktuální spotřeby v domácnosti. Pokud vznikne přebytek, můžeme ho velmi efektivně uložit do baterií či případně do ohřevu užitkové vody v bojleru. Existují ale i taková řešení, která slouží pouze pro ohřev užitkové vody v bojleru bez možnosti využít elektřinu i pro jiné spotřebiče. 
 • Pro fotovoltaické panely je velmi důležitý jejich sklon v úhlu 15 - 50°. Termický systém pak potřebuje sklon až 45°.
 • Průměrně se u nás v roce 2022 instalovaly domácí solární elektrárny o výkonu přibližně 8 kWp.
 • Takzvaná hybridní solární elektrárna funguje souběžně s distribuční sítí. Fotovoltaika vyrábí elektrickou energii, která slouží k vykrývání spotřeby domácnosti a vznikající přebytky ukládá do fyzických baterií. Díky nim můžeme zajistit fungování domácnosti i při výpadcích proudu. Pokud jsou baterie nabité a fotovoltaika nadále produkuje více energie, než je pro chod domácnosti potřeba, systém tyto přebytky pošle do distribuční sítě, kde můžete využít naši službu virtuální baterie, nebo přebytky prodat. V případě, že fotovoltaika nevyrábí dostatek energie na pokrytí domácnosti, odebíráme elektřinu z distribuční sítě od svého dodavatele.
 • Jak si poradit, když slunce nesvítí? Za tímto účelem se nespotřebovaná elektřina ukládá do baterie, takže ji můžete využít ve chvíli, kdy domácí elektrárna elektřinu nevyrábí.

Výhody a nevýhody technologií solárního ohřevu vody

TechnologieVýhodyNevýhody
Fotovoltaický ohřev vodyJednodušší instalace (vedete „dráty“), jednodušší regulace, vyšší účinnost za jasného, ale mrazivého počasí.Větší plocha FV panelů
Termický ohřev vodyMenší plocha kolektorů, nízká cena jednodušších systémů, může vytápět dům.
Složitější instalace (vedete „trubky“), vyšší cena kvalitních vakuových kolektorů, problémy s přebytky tepla v létě.

Kolik energie nám dává slunce

Velký podíl na výrobě solární energie mají geografické podmínky. Na naše území dopadá 950 až 1 340 kWh sluneční energie na 1 m2. Slunce v ČR svítí 1 330 až 1 800 hodin ročně. Nejvíce na jižní Moravě, nejméně v severních Čechách. Důležité je umístění solárních panelů směrem na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu, kde slunce svítí přes den nejvíce.

Co můžete udělat hned

 • Na zahradě, balkonu nebo dvorku využívejte světlo ze solárních lamp nebo světelných řetězů se solárním panelem, které nepotřebují zásuvku.
 • Pro zahradu existují i solární sprchy.
 • K nabíjení telefonu se nebojte investovat do malé solární nabíječky, kterou položíte třeba na okenní parapet.

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady