Proč se vám vyplatí bezpřetoková solární elektrárna

  1. Můžete na ni čerpat dotace.
  2.  Pokud je správně navržená, investice se vám vrátí klidně už do 8 let.
  3. Je ideálním řešením pro případ, kdy vám distributor nepovolí přetoky do sítě.

Proč je to důležité

Správně zvolit výkon je u bezpřetokové fotovoltaické elektrárny klíčové. Právě na celkovém výkonu totiž záleží její ekonomická návratnost. A rozhodně přitom neplatí, že čím výkonnější solární elektrárnu si domů pořídíte, tím lépe. Podívejme se blíže na dva příklady: 

Solární elektrárna se zbytečně vysokým výkonem 

Představme si situaci, kdy má domácnost spotřebu 7 MWh elektrické energie ročně. Spotřeba je rovnoměrně rozložena do celého roku. Pokud si zákazník pořídí fotovoltaiku s výkonem 9,90 kWp a bateriovým úložištěm s kapacitou 11,6 kWh, zvládne dle kvalifikovaného odhadu fotovoltaikou vykrýt přibližně 5,2 MWh, tedy zhruba 75 % své celkové roční spotřeby.

Pokud by za 1 MWh elektřiny zákazník zaplatil 6 600 Kč, ušetří za rok přibližně 34 320 korun. Fotovoltaická elektrárna o výkonu 9,90 kWp stojí po odečtení dotace kolem 300 tisíc. Její ekonomická návratnost tedy vychází na zhruba 9 let.  

Solární elektrárna s nižším výkonem

Pokud ale zákazník zvolí nižší výkon 5,85 kWp v bezpřetokovém režimu, dokáže s bateriovým úložištěm 11,6 kWh ročně pokrýt asi 4,5 MWh, tedy zhruba 64 % své roční spotřeby. Taková elektrárna při stejné ceně za MWh jako v předchozím případě vyrobí ročně elektřinu za 29 700 Kč. Je to sice méně, ale taková fotovoltaická elektrárna je mnohem levnější. Po odečtení dotace za ni zaplatíte přibližně 230 000 Kč a její ekonomická návratnost tak vychází na 7,7 roku.   

Jak je vidět, investice do fotovoltaiky se vám může vrátit do 8 let. A to i v případě, že není možné prodávat přebytky nebo využívat virtuální baterii. Systém ale musí být správně navržený. Vyberte si zkušeného dodavatele, který celé věci opravdu rozumí. Jedině taková firma připraví návrh vhodný přesně pro vaši situaci. 

Srovnání solárních elektráren z příkladů:

Výkon fotovoltaiky Roční pokrytí spotřeby domácnosti  
Roční úspora při ceně 6600 Kč/MWh 
 Návratnost zařízení
9,90 kWp 5,3 MWh 34 320 Kč 9,03 roku
5,85 kWp 4,5 MWh 29 700 Kč 7,7 roku

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Srovnání s běžnou solární elektrárnou s virtuální baterií 

Pro naši situaci s celkovou roční spotřebou domácnosti 7 MWh bychom v případě, že by potenciální zákazník mohl přetoky do distribuční sítě posílat, navrhli výkon solární elektrárny přibližně kolem 7 kWp. Opět počítáme se systémem s fyzickými bateriemi. Roční výrobu elektřiny a úsporu peněz vidíte v tabulce níže:


Výroba elektřiny Úspora
Spotřebováno přímo doma 5 MWh 33 000 Kč
Uloženo do virtuální baterie 1,8 MWh 7 376 Kč
Celkem 6,8 MWh 40 376 Kč

Jak jsme k těmto číslům došli? Počítáme s úsporou 5 × 6 600 Kč/MWh za elektřinu, kterou byste jinak odebrali z distribuční sítě. Úspora při využití virtuální baterie je mírně nižší, protože šetříte jen cenu silové elektřiny – 1,8 × 4 758 Kč/MWh. Od této úspory jsme ale ještě odečetli paušální poplatek za využití virtuální baterie 1 188 Kč. Celkem tedy 1,8 × 4 758 - 1188 =  7376,40 Kč.         

Náklady na pořízení fotovoltaiky s výkonem 7 kWp jsou přibližně 270 000 Kč po odečtení dotace. Návratnost tedy vychází na 6,7 let.

Návratnost této elektrárny je o něco kratší v případě, že nám distributor přetoky do sítě povolí. Rozhodně se ale nedá říct, že je to podmínka nutná k tomu, aby fotovoltaika měla smysl. I elektrárna bez virtuální baterie a bez možnosti posílat přebytečnou energii do sítě může ušetřit spoustu peněz. 

Mohlo by vás také zajímat

Co jsou to bezpřetokové solární elektrárny
Bezpřetoková solární elektrárna nemůže dodávat přebytky do distribuční sítě.
Víc najdete tady
Co je to virtuální baterie a jak funguje
Virtuální baterie umožňuje skladovat elektřinu vyrobenou v domácí solární elektrárně. 
Víc najdete tady
Kolik elektřiny vyrobí solární panel
Na jeden čtvereční metr povrchu dopadá 1 kW solární energie. Fotovoltaika z toho umí na elektřinu přeměnit zhruba 17 %.
Víc najdete tady