Jak funguje větrná elektrárna

  1. Jakmile zafouká, roztočí se listy rotoru, které rozpohybují hřídel. Rotor větrné elektrárny roztáčí generátor a ten vyrábí elektřinu.
  2. Kdybyste chtěli krátce vysvětlit, jak funguje větrná elektrárna, můžeme celý systém přirovnat k obrácené ventilaci.
  3. Místo abychom spotřebovávali elektřinu pro výrobu vzdušného proudění, necháváme vítr, aby elektrickou energii vyráběl.

Proč je to důležité

Větrné elektrárny jsou velmi důležité pro výrobu zelené elektřiny. Na rozdíl od solárních panelů totiž fungují vždy, když fouká – třeba i v noci nebo při zatažené obloze. Na rozdíl od sousedního Rakouska máme větrných elektráren stále poměrně málo. Dá se ale očekávat, že jich v blízké budoucnosti vznikne v Česku více. 

Co je dobré vědět

  • Větrná elektrárna mění energii větru na energii elektrickou. Klíčovou součástí větrné elektrárny je rotor. Ten se otáčí a přes hřídel pohání generátor elektrické energie.
  • Rotor může mít mnoho podob. Nejčastější jsou klasické větrníky, které vypadají jako velká vrtule, ale například Savoniova větrná turbína má podobu rotujícího barelu. 
  • Účinnost větrné elektrárny může dosáhnout maximálně 59,3 %. Víc není z fyzikálních důvodů možné.
  • Dobře navržená větrná elektrárna je důležitým obnovitelným zdrojem energie. Co je ale zásadní, dobře doplňuje elektrárny solární. Je to dáno tím, že když svítí slunce, bývá často bezvětří, a naopak – když fouká, bývá zataženo.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat:

I fotovoltaika potřebuje pravidelný servis
Pravidelnými prohlídkami a servisem fotovoltaiky předejdete možným poruchám a výpadkům výroby elektřiny.
Víc najdete tady
Co jsou to bezpřetokové solární elektrárny
Bezpřetoková solární elektrárna nemůže dodávat přebytky do distribuční sítě.
Víc najdete tady
Jaké jsou dotace na fotovoltaiku
Dotace na solární zařízení do rodinného domu můžete čerpat v programu Nová zelená úsporám. S tou vám v E.ONu rádi pomůžeme.  
Víc najdete tady