E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

K čemu jsou dobré měřiče tepla?

Teplo Rodinný rozpočet Moderní technologie Investice Zákony

  •  Od 1. ledna 2015 musí být tuzemské byty povinně vybavené měřiči spotřeby tepla.
  •  Co se týče samotného měřiče, správný výběr tohoto zařízení přináší několik výhod.
  •  Pokud například vlastníte digitální přístroj s rádiovým odečtem, technici z něj mohou odečíst spotřebu tepla na dálku, takže nemusíte nikoho  pouštět do bytu.
  •  Klíčovým požadavkem je také správnost měření čili výše odchylky.
  •  Některé měřiče tepla, zejména starší technologie, mohou dosahovat odchylky až 30 %. 

RADA

Díky měřičům tepla získáte přehled o své spotřebě, přičemž záleží již na vás, jestli vyhledáte možná úsporná opatření.

Kalorimetry nejsou nutné

Původně měly být povinné poměrně drahé kalorimetry. Tento typ měřiče tepla není možné použít ve stoupačkách, proto stačí levnější indikátory neboli poměrové měřiče. Indikátory tepla slouží převážně ke spravedlivému rozdělení vyúčtování. To znamená, že přístroj v bytě zaznamenává počet protopených dílků, který tvoří podíl na spotřebě celého domu.

Náklady na vytápění zahrnují jak spotřební, tak i základní složku, která tvoří 40 až 50 % ceny a počítá se z podlahové plochy bytu.

Který měřič tepla je nejvýhodnější?

Při výběru se často rozhodujeme mezi třemi typy měřičů tepla:

  1. Odpařovací indikátory patří mezi levnější, stojí do 200 Kč. Nevýhodou je nízká technologická vyspělost, odchylka až 30 % a zaznamenávání určité spotřeby i mimo topnou sezónu (tzv. letní odpar).
  2. Elektronické (digitální) měřiče jsou moderní alternativou. Vyžadují návštěvu technika, který na indikátoru odečítá spotřebované teplo.
  3. Digitální indikátory jsou nejdražší, zato velmi přesné v měření a umožňují dálkový odečet.

Pokud měřiče tepla chybí, hrozí pokuty

Na řádné plnění všech povinností dohlíží Státní energetická inspekce. Kontrola k vám mohla přijít už během roku 2015. Za nesplnění povinností, které stanovuje Zákon o hospodaření s energií, hrozí vlastníkům budov pokuta až do výše 200 000 Kč. Pokutovaní budou také uživatelé čili nájemníci bytů, kteří neumožní montáž přístroje na vnitřní tepelné zařízení, a to do výše 50 000 Kč.

TIP

Úniku tepla zamezíte kvalitním zateplením domu. V chladnějším období roku oceníte rovněž vhodný zdroj tepla, přičemž energeticky účinnou a finančně úspornou variantou je kondenzační plynový kotel.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.