E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

Plyn Teplo Spotřebiče Investice Rodinný rozpočet

  •  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky. 
  •  Pořizovací cenu nového kotle vydělíme finanční úsporou.
  •  Tu zjistíme, když vynásobíme předpokládanou úsporu a cenu plynu.

Zatímco tradiční plynový kotel ohřívá vodu pouze spalováním plynu, kondenzační plynový kotel umožňuje pro ohřev navíc využít teplo vzniklé kondenzací vodní páry ve spalinách. Díky proměně vodní páry ze spalin na vodu se uvolní takzvané kondenzační teplo, které se také využije pro ohřev otopné vody. Kondenzační plynový kotel vlastně pracuje ve dvou krocích. Teplo vyrábí a zužitkovává nejprve spalováním dodaného paliva a potom ještě kondenzací vody ze spalin.

RADA

Procentuální účinnost vyjadřuje poměr mezi vyrobenou a dodanou energií. Hodnota vyšší než 100 % znamená, že kondenzační plynový kotel vyprodukuje více tepla, než kolik činí výhřevnost použitého paliva!

Skutečnou účinnost bychom museli spočítat ze spalného tepla, které by zahrnovalo rovnou i kondenzační teplo vody ve spalinách. Ale nevybírejte jenom podle relativních čísel. Kondenzační plynový kotel musí velikostně vyhovovat vaší domácnosti. V mrazivém počasí potřebuje běžný rodinný dům vyrobit až 250 kilowatthodin tepelné energie denně, což vyžaduje výkon alespoň 10,5 kilowatt (250 kWh děleno 24 hodinami).

Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky

Srovnejme starou technologii a značky, které jsou aktuálně nejvyhledávanější. Tradiční kotel může mít účinnost pouhých 85 %, protože mnoho energie vypustí ven. Zužitkováním spalin snížíme spotřebu zemního plynu, což potěší v ekologickém i ekonomickém smyslu. Ačkoli nakoupíme o pětinu méně komodity, kondenzační kotel vyrobí stejné množství tepla jako jeho předchůdce. Návratnost? Při velké spotřebě ušetří kondenzační plynový kotel svoji pořizovací cenu za 3 až 7 let. (Ale pozor, velká spotřeba často znamená nezateplený dům s topným systémem, který má poměrně vysokou teplotu topné vody - např. teplotní spád 85/75 °C nebo 75/65 °C - kdy ke kondenzaci dochází jenom po část topné sezóny.)

Značka kotle Ukázkový model Výkon (kW) Účinnost Cena s DPH
Wolf CGB-2-14 1,8 až 15,2 110 % 55 647,9 Kč
Protherm Panther Condens 12 KKO 4,4 až 13,2 109,5 % 44 782 Kč
Junkers CerapurSmart ZSB 14-3 CE 3,7 až 14,1 109 % 45 362,9 Kč
Vaillant VU 146/5-5 ecoTEC plus 3,0 až 14,9 108 % 50 699 Kč
Viessmann Vitodens 100-W B1HA 6,5 až 26 109 % 47 468,3 Kč
Buderus Logamax plus GB062-24 H 3,3 až 24,0 109 % 41 261 Kč
Baxi Prime 1.24 24,0 108 % 40 160 Kč
Brötje IntroCondens WHBS 14 C 3,5 až 14,0 109 % 45 859 Kč

Značky řadíme sestupně podle hledanosti, na základě statistik internetových vyhledávačů pro Českou republiku. Vycházíme z dostupných produktových brožur a prodejních nabídek. Výkon bývá regulovatelný. Uvádíme nejvyšší teoreticky dosažitelnou účinnost.

Za kolik let vrátí kondenzační plynový kotel svoji pořizovací cenu oproti tradičnímu plynovému kotli? Přibližnou dobu návratnosti spočítáme následovně: Pořizovací cenu nového kotle vydělíme finanční úsporou, kterou zjistíme, když vynásobíme předpokládanou úsporu a cenu plynu.

Naříklad: Ročně potřebujeme 20 000 kWh tepla a 1 kWh stojí 1,57 Kč; starý kotel má účinnost 90 %, nový 110 % a stojí 50 000 Kč; ročně ušetříme kolem 4 000 kWh plynu (22 %) a 6 300 Kč (úspora krát cena paliva), takže vložené peníze teoreticky dostaneme zpátky do 8 let (Cena kotle / roční úspora).

Spočítali jsme jenom orientační výši úspory, která vypadá optimisticky. Ovšem uvedená účinnost platí pouze pro nízkoteplotní vytápěcí systémy (například podlahové topení, nebo soustavu s nízkoteplotními radiátory), kde dochází k téměř úplné kondenzaci vody. Navíc musíme dodat, že například v pasivním domě se kondenzační plynový kotel pravděpodobně finančně nevyplatí, protože velmi nízká spotřeba paliva snižuje také uspořené částky a tím prodlužuje dobu návratnosti.

Zajímá vás, jak najít vhodné a cenově dostupné topení? Zkuste náš specializovaný web věnovaný vytápění a Ušetřete za plynový kondenzační kotel s E.ON.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.