E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

  • Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
  • Následně lze vybírat mezi celou řadou různých technologií – velmi úsporná jsou tepelná čerpadla, kondenzační plynové kotle či krby.
  • Důležité jsou také další části otopného systému – kvalitní radiátory, podlahové topení či konvektory.

Ať už máte v domácnosti jakékoli topné zařízení a chcete topit úsporně, je důležité dodržovat několik pravidel. Základním problémem bývá špatně vyladěné topení. To má často příliš vysoký výkon, dochází k přetápění a zejména zateplená domácnost na topení příliš neušetří. Ideální je proto využít odborníky a vše s nimi konzultovat. Správně nastavené topení totiž budete moci lépe regulovat, a tím šetřit náklady.

Právě dobrá regulace topení je pro úspory velmi důležitá. Například snížením teploty v místnosti o jeden stupeň podle odhadu odborníků ušetříte na ročních nákladech přes 2 000 Kč. S vytápěním též souvisí správné větrání. Tady platí větrat krátce, ale často.

Krby a krbová kamna

Klasickou metodou vytápění jsou krby a krbová kamna. Platí přitom, že klíčem k úspěchu je kvalitní krbová vložka. Běžné krby s otevřeným ohništěm mají až o 85 % nižší tepelnou účinnost než kvalitní topeniště s krbovou vložkou. Výběr vhodného typu závisí hlavně na vašich nárocích na topení. Obecně platí, že krby a krbová kamna lze využít pro vytápění více místností. Pokud se spolu s krbem nebo kamny instaluje teplovodní výměník či teplovzdušné rozvody, jeden zdroj tepla ohřeje více místností. Nevýhodou teplovzdušných rozvodů je, že spolu s teplem mohou z kamen či krbu rozšiřovat i prach a alergeny.

Díky krbům na biolíh si můžete dopřát pohled na oheň i v běžném bytě. Tyto krby na rozdíl od těch běžných nepotřebují komín. Slouží spíše jako doplněk jiného topného zdroje nebo jako estetický prvek v interiéru.

Tepelné čerpadlo je úsporné

Další variantou, jak hlavně v rodinných domech vytvářet teplo úsporně, je pořízení tepelného čerpadla. Čerpadlo využívá teplo z okolního prostředí, které přesunuje do otopné vody v radiátorech nebo v podlahovém topení. Jako zdroj tepla slouží třeba okolní vzduch, zemní kolektor nebo kupříkladu blízký vodní tok. Tepelné čerpadlo potřebuje pro svoji práci elektřinu a je možné pro jeho provoz využívat dvoutarifní sazbu elektrické energie. Důležitou charakteristikou je přitom takzvaný topný faktor. Jedná se o číslo, které určuje, kolikrát více tepelné čerpadlo poskytne tepla ve srovnání s jeho spotřebou elektřiny. Například tepelné čerpadlo s topným faktorem 5 spotřebuje 1 MWh elektřiny, ovšem poskytne z ní 5 MWh tepla.

Kondenzační plynový kotel – úspora a komfort

Jednou z cest k úspornému vytápění může být využití kondenzačního plynového kotle. Kotle tohoto typu využívají pro ohřev otopné vody kondenzační teplo spalin, které by jinak zbůhdarma uteklo komínem. Díky tomu mají vysokou účinnost. Moderní kondenzační plynové kotle nabízejí vysoký komfort provozu, široké možnosti regulace výkonu, napojení na systémy chytrých domácností a mnoho dalšího.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Podlahové vytápění

Oblíbenou formu vytápění představuje podlahové topení. Jde o nízkoteplotní zařízení, jež dokáže efektivně vytápět dům hlavně při využití tepelného čerpadla nebo kondenzačního plynového kotle. Podlahové topení zvládá vytápět interiér při teplotě otopné vody do 40 °C. V případě sálavého tepla z nahřáté podlahy stačí udržovat nižší teplotu vzduchu. Navíc zde nehrozí ani velké tepelné ztráty při větrání.

Podlahový konvektor

Téměř neviditelnou a velmi žádanou formou vytápění jsou podlahové konvektory. Efektivně vytopí dům a přitom nenarušují estetiku interiéru. Podlahové konvektory mohou být elektrické nebo mohou pro vytápění brát vodu z kotle ústředního topení. Technologie se skládá z nerezového žlabu, v němž je umístěn výměník, případně i ventilátor. Vrchní část tvoří pevná a odolná mřížka vyrobená z hliníku nebo dřeva. Podlahový konvektor funguje na principu proudícího vzduchu. Studený vzduch klesá do vnitřní části konvektoru, kde se ohřeje topnou vodou ve výměníku. Ohřátý vzduch naopak stoupá vzhůru do prostoru, a to buď přirozeně, nebo pomocí ventilátoru.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.