Jaké jsou výhody kotle na tuhá paliva

  1. Největší výhodou kotlů na tuhá paliva jsou nízké náklady na provoz. Palivové dřevo je poměrně levné.
  2. Moderní kotle na dřevní pelety se umějí samy zapálit a palivo automaticky přikládají ze zásobníku.
  3. Pokud máte starý kotel, můžete na pořízení nového dostat štědrou dotaci.

Proč je to důležité

Pokud máte starý kotel na uhlí, budete ho muset nejpozději do srpna 2024 vyměnit za moderní zdroj tepla. Tím může být tepelné čerpadlo, kondenzační plynový kotel, nebo právě moderní kotel na dřevo nebo pelety. Nové kotle na dřevo či pelety jsou velmi úsporné, ekologické a snadno se ovládají. 

Levný provoz

Pokud chcete topit levně, kotel na tuhá paliva může být dobrým řešením. Obzvlášť, pokud máte po ruce zdroj palivového dříví. Palivo, ať už dřevo, nebo dřevní pelety, se vyplatí kupovat předem a nejlépe v létě. Během léta jsou totiž ceny tuhých paliv nejnižší. Nevýhodou tuhých paliv je ale nutnost jejich skladování. Na dřevo, uhlí či pelety musíte mít prostor.

Kotle na tuhá paliva jsou ekologické

Moderní kotle na tuhá paliva – hlavně ty, které spalují dřevo či pelety – patří mezi ekologické zdroje tepla. Díky dobře vyřešenému spalování a přikládání mají nízké emise. Spalováním dřeva a pelet navíc nepřispíváte ke vzniku skleníkového efektu, neboť se nejedná o fosilní paliva.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Rychlá návratnost investice

Moderní automatický kotel na tuhá paliva obvykle topí velice efektivně. Jeho řídicí jednotka přesně dávkuje potřebné množství paliva, a kotel pak neustále pracuje v optimální provozní teplotě. Díky tomu jsou tyto kotle velmi účinné a jejich ekonomická návratnost poměrně rychlá. Většinou se hovoří o návratnosti investice okolo 5–7 let.

Komfort ovládání a regulace

I kotle na tuhá paliva zpravidla nabízejí pokročilé možnosti ovládání, včetně časování, monitoringu, řízení výkonu nebo ekvitermní regulace. Lze je proto snadno integrovat i do různých systémů chytré domácnosti. Kotel tak můžete třeba ovládat na dálku pomocí webového rozhraní nebo mobilního telefonu.

Výrobci uvádějí, že komfort ovládání moderních automatických kotlů na tuhá paliva si nijak nezadá s ovládáním plynových kotlů nebo tepelných čerpadel. Jen popel občas musíte vynést sami.

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění
Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady
Jaké jsou technologie úsporného vytápění
Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla.
Víc najdete tady
Jak regulovat vytápění v domácnosti
Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady