Co je to biokrb?

  1. Jako biokrb se označuje malý pokojový krb, ve kterém obvykle topíte lihem.
  2. Biokrb nepotřebuje komín a můžete ho používat i v běžném bytě.
  3. Ačkoli biokrb trochu hřeje, není určen primárně k topení. Jde spíš o dekoraci.

Pokud jste vždy toužili po krbu, ale nemáte k jeho stavbě doma vhodné podmínky, vyzkoušejte biokrb. Jedná se o krb, který spaluje biolíh a ke svému provozu nepotřebuje komín. Biokrb je možné třeba zavěsit na stěnu, existují ale také přenosné typy. Ty snadno postavíte na téměř libovolném místě vaší domácnosti.

Jeden litr paliva do biokrbu pořídíte zhruba za stovku a vystačí vám na několik hodin provozu. Palivo pro biokrby – biolíh – bývá speciálně upravené tak, aby hořelo jasným oranžovým plamenem. K dostání bývá také biolíh obohacený o různé vůně.  

Biokrby sice poskytnou pohled na otevřený oheň, s topením je to však horší. Poslouží spíš jako doplňkový zdroj tepla pro přitápění, ale nepočítejte s velkým výkonem. Jde opravdu spíš o estetický doplněk do interiéru.

Místnost s biokrbem musí být dobře větraná

Biokrby mají s ohledem na přitápění jednu dobrou vlastnost, vedle hlavního topného systému, který bývá závislý na přívodu elektrického proudu nebo plynové přípojce, poskytují možnost topit si i při výpadku těchto zdrojů. Pokud vám zkrátka vypadne topení, můžete si biokrbem alespoň trochu přitopit. 

Pokud uvažujete o pořízení biokrbu, pozor na některá omezení. Místnost s biokrbem by měla být dostatečně velká s objemem vzduchu aspoň 50 m3. Důležité je také zajistit dobré větrání.

Provoz krbu rovněž vyžaduje další bezpečnostní opatření spojená s otevřeným ohništěm. Vysokou požární bezpečnost mají tzv. dvouplášťové krby. Například pro rodinu s malými dětmi ale nejsou biokrby příliš vhodné.  

Stáhněte si naše praktické tipy a návody pro úsporu energií

Ceny energií rostou, a to je dobrá příležitost pro úspory. V naší brožuře najdete spoustu užitečných tipů, jak šetřit elektřinu, teplo a plyn.

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Vyplatí se olejové radiátory?

Výhodou olejových radiatorů je velká akumulační schopnost náplně. Radiátor déle vydrží teplý.
Víc najdete tady

Co jsou sálavé panely?

Sálavé vytápění šetří energii a designově doplňuje interiér.
Víc najdete tady

Kdy se vyplatí elektrokotel?

Elektrokotel se vyplatí v dobře tepelně izolovaných domech.
Víc najdete tady