Jak funguje plynový krb

  1. Plynový krb umožňuje pohled na hořící oheň, spaluje však zemní plyn.
  2. Výhodou plynového krbu je čistý provoz a snadné ovládání.
  3. Plynový krb ale není moc úsporný, a hodí se proto hlavně pro přitápění.

Plynový krb vypadá skoro stejně jako běžný krb na dřevo, jako palivo ale samozřejmě používá zemní plyn. Moderní plynové krby jsou řešené tak, že nabízejí docela pěkný pohled na hořící oheň, a na rozdíl od biokrbu, v němž se spaluje líh, dokážou také dobře topit. Plynový krb využijete pro topení nebo přitápění v místnosti, teplo z něj je také možné rozvést po domě či bytě. Jaké jsou hlavní výhody, avšak i možné nevýhody plynových krbů?

Jednoduché ovládání

Na rozdíl od krbu na dřevo je plynový krb daleko pohodlnější, co se týče ovládání a provozu. Krb si zapálíte prostým stisknutím tlačítka na termostatu nebo na dálkovém ovladači. Odpadá zdlouhavé roztápění, skladování paliva i vynášení popela. Provoz krbu na plyn je čistý. Někteří uživatelé s trochou nadsázky říkají, že běžný krb změní obývák v kotelnu. To u plynového krbu určitě nenastane.

Další velkou výhodou tohoto typu krbu je snadná regulace. Výkon plynového krbu totiž obvykle můžete v určitém rozsahu nastavit. Plynový krb tak může spolupracovat třeba i s chytrým termostatem.

Nepotřebuje komín

Plynový krb také nepotřebuje komín, tedy přesněji řečeno nepotřebuje stejný komín jako krb na dřevo. Stačí pouze nějak vyřešit odtah spalin. U krbů s nižším výkonem je možné odtah spalin realizovat přes stěnu. Podobně jako plynový kotel i plynový krb potřebuje externí přívod vzduchu zvenčí.

Kotel je úspornější

Plynový krb může topit nejen v místnosti, kde je instalovaný, ale teplý vzduch je možné například pomocí průduchů rozvádět i do dalších částí interiéru domu či bytu. Některé plynové krby obsahují také teplovodní výměník, v němž se ohřeje voda, která pak může proudit do radiátoru nebo tepelného zásobníku.

Nejčastěji se ovšem plynové krby využívají k přitápění, třeba večer kdy asi nejvíce oceníme příjemné sálavé teplo a pohled na hořící oheň. Ve srovnání s kondenzačním kotlem ale nejde o úplně úsporný zdroj tepla. Krb samozřejmě nepracuje v kondenzačním režimu a vytápění kvalitním plynovým kotlem bude určitě levnější. Obzvlášť v době rostoucích cen plynu.

Stáhněte si naše praktické tipy a návody pro úsporu energií

Ceny energií rostou, a to je dobrá příležitost pro úspory. V naší brožuře najdete spoustu užitečných tipů, jak šetřit elektřinu, teplo a plyn.

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Vyplatí se olejové radiátory?

Výhodou olejových radiatorů je velká akumulační schopnost náplně. Radiátor déle vydrží teplý.
Víc najdete tady

Co jsou sálavé panely?

Sálavé vytápění šetří energii a designově doplňuje interiér.
Víc najdete tady

Kdy se vyplatí elektrokotel?

Elektrokotel se vyplatí v dobře tepelně izolovaných domech.
Víc najdete tady